ترمیم تورفتگی ماشین و خودرو

ترمیم تورفتگی ماشین و خودرو


روش های صافکاری ماشین و ترمیم تورفتگی خودرو

سه چیز در زندگی حتماً اتفاق می‌افتد: مرگ، پرداخت مالیات و تو‌رفتگی خودرو ؛ شما هر چه قدر هم که مراقب باشید، باز هم یک چرخ‌دستی، توپ فوتبال، تیر‌های چراغ‌برق و چیزهای دیگر وجود دارند که سر راه شما سبز شوند. وقتی یک تو‌رفتگی در خودروی شما ایجاد می‌شود، اولین فکری که در ذهنتان شکل می‌گیرد، این است که چگونه از شر آن خلاص شوید.؛البته که می‌توانید خودرو را به یک صافکار یا مکانیک مهربان محله بسپارید، اما قیمت پیشنهادی آنها ممکن است باور‌نکردنی باشد؛ مخصوصاً وقتی‌که ابتدا بخواهند رنگ را از بین ببرند یا از فیلتر محافظ بدنه خودرو و پولیش استفاده کنند. 1 میلیون تومان برای آن تو‌رفتگی کوچک؟ من که چنین پولی برای خرج کردن ندارم! به‌جای آن می‌توانید پولی که به ‌زحمت به دست آورده‌اید را نگه دارید و کار را خودتان انجام دهید. راه‌های زیادی برای ترمیم تو‌رفتگی‌های خودرو در خانه وجود دارد و برای این کار حتماً لازم نیست متخصص ماشین باشید.

البته لازم به ذکر است که همه این ترفند‌ها ممکن است روی اتومبیل خاص شما جوابگو نباشد. اینکه فرورفتگی در کجای بدنه اتفاق افتاده، بدنه، سقف یا گلگیر‌های خودروی شما چه جنسی دارند؛ برای مثال آلومینیوم، فیبر کربن، پلاستیک، فایبرگلاس، فولاد و غیره. ‌تمامی این موارد در مصرف سوخت خودروی شما دخیل است. برای مثال آلومینیوم فلزی بسیار حساس با چگالی کم است، به همین دلیل ترمیم فرورفتگی بدون رنگ در آن کار بسیار دشواری است.

روش اول: استفاده از لوله باز کن

با لوله باز کن علاوه بر به جریان انداختن دوباره آب، می‌توانید تورفتگی‌های کوچک و حتی متوسط اتومبیل خود را ترمیم کنید. فقط کافی است مقداری آب روی لوله باز کن و تورفتگی بریزید و شروع به فشار دادن و بیرون کشیدن کنید تا تورفتگی صاف شود. حتماً از یک لوله باز کن کوچک مخصوص سینک ظرف‌شویی و نه ویژه سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.

روش دوم: استفاده از آبجوش

برخورد با اشیاء هنگام استفاده از دنده‌عقب یکی از شایع‌ترین اتفاقات رانندگی است. اگر گلگیر از جنس پلاستیک باشد، حتی اگر آن را از خودرو جدا کنید، باز هم به دلیل سخت و محکم بودن پلاستیک، صاف کردن فرورفتگی کار دشواری خواهد بود. برای حل این مشکل مقداری آبجوش روی فرورفتگی بریزید. به محض انجام این کار از پشت به فرورفتگی ضربه بزنید تا مثل اول صاف شود. دمای بالای آب باعث انعطاف بیشتر پلاستیک می‌شود که همین به برطرف کردن مشکل کمک می‌کند.

روش سوم: استفاده از سشوار و اسپری هوای فشرده

یک روش رایج دیگر برای ترمیم فرورفتگی قسمت‌های پلاستیکی ماشین، استفاده از سشوار و اسپری هوا است. برای این کار ابتدا قسمت فرورفته را با بالاترین دمای سشوار گرم می‌کنید، این کار باعث منبسط شدن پلاستیک می‌شود؛ سپس اسپری هوای فشرده را به‌صورت برعکس گرفته و همان نقطه را اسپری کنید. منقبض شدن پلاستیک به دلیل سرمای زیاد هوای فشرده باعث بیرون زدن فرورفتگی می‌شود.

روش چهارم: استفاده از یخ خشک برای ترمیم تورفتگی خودرو

یخ خشک که عاملی خنک کننده محسوب می‌شود، در بیرون آوردن تورفتگی‌ها نیز کاربرد دارد. تنها زمانی که دستکش محافظ در دست دارید، یک تکه یخ خشک را بر روی تمام نقاط تورفتگی آنقدر حرکت دهید تا صدای بیرون آمدن و صاف شدن تورفتگی را بشنوید.

تا حاصل شدن نتیجه از یخ خشک استفاده کنید. اگر تورفتگی عمق زیادی نداشته باشد، در نهایت بیرون می‌زند. شما همچنین می‌توانید مانند روش قبل ابتدا با سشوار تورفتگی را گرم کنید و سپس از یخ خشک استفاده کنید.

روش پنجم: استفاده از جاروبرقی و سطل برای ترمیم تورفتگی خودرو

استفاده از نیروی مکش راهی مناسب برای ترمیم فرورفتگی‌ها است؛ اما پیدا کردن یک دستگاه مکنده با قدرت قابل‌قبول کار ساده‌ای نیست. خب چرا خودتان چنین دستگاهی نمی‌سازید؟ تنها وسایل موردنیاز یک سطل، جاروبرقی و مقداری چسب نواری است. ابتدا باید ته سطل یک سوراخ کوچک ایجاد کنید و سپس سطل را روی تورفتگی چسب کنید. لوله جاروبرقی را روی سوراخ سطل قرار دهید و جارو را روشن کنید. اگر فرورفتگی خیلی عمیق نباشد، مکش و خلأ ایجاد شده فرورفتگی را برطرف می‌کند.

روش ششم: استفاده از چسب حرارتی، قطعات کوچک چوب و میخ

وقتی‌که خودتان شخصاً اقدام به ترمیم فرورفتگی کنید همیشه این خطر وجود دارد که آسیب بیشتری به خودرو وارد کنید؛ ممکن است وضعیت فرورفتگی را بدتر کنید و یا به رنگ ماشین آسیب وارد کنید. یک راه ایمن برای برطرف کردن فرورفتگی‌های بزرگ، استفاده از قطعات کوچک چوبی، میخ و یک تفنگ چسب حرارتی است. برای این کار از دو طرف چوب‌ها میخ رد کنید، ته هر چوب را آغشته به چسب کنید و به اطراف تورفتگی‌ها بچسبانید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا تمام تورفتگی را پوشش دهید. سپس صبر کنید تا چسب خشک شود و آنگاه چوب‌ها را یکی یکی از خودرو جدا کنید تا فرورفتگی از بین برود. این کار را روی سطح اطراف فرورفتگی هم انجام دهید تا اینکه تمام یا بیشتر فرورفتگی ناپدید شود. اگر قصد امتحان کردن این روش را دارید، از داشتن چسب کافی اطمینان حاصل کنید و صبور باشید. برای پاک کردن چسب از بدنه ماشین از الکل یا حرارت سشوار استفاده کنید.

روش هفتم: استفاده از میله بلند فلزی و ضربه زدن

وقتی یک فرورفتگی روی بدنه ماشین ایجاد می‌شود، علاوه بر اینکه بدنه به داخل فرو می‌رود، گوشه‌های اطراف فرورفتگی به سمت بالا خم می‌شوند و چیزی شبیه به یک آتشفشان کوچک پدید می‌آید. پس ضربه زدن از پشت برای برطرف کردن فرورفتگی نمی‌تواند راه درستی باشد.

یک صافکار حرفه‌ای برای ترمیم بدون رنگ فرورفتگی، از هر دو طرف روی آن کار می‌کند. با استفاده همزمان از یک میله فلزی در زیر و یک ابزار چوبی یا لاستیکی برای ضربه زدن در بالا، می‌توان به کلی از شر فرورفتگی خلاص شد.

روش هشتم: استفاده از ابزار مخصوص

اگر از هیچ‌کدام از روش‌های بالا نتیجه مطلوب حاصل نشد، می‌توانید ابزار مخصوص رفع فرورفتگی با فنجان‌های مکنده را امتحان کنید.

اگر مایلید هر کاری را امتحان کنید و همچنین نمی‌خواهید از ابزار زیادی در خانه نگه‌داری کنید، یک جعبه‌ابزار رفع فرورفتگی تهیه کنید. این جعبه حاوی ابزاری است که با استفاده از روش‌های بالا برای رفع مشکل به شما کمک می‌کند.

آیا از هیچ‌کدام از این روش‌ها استفاده کردید یا در نهایت تسلیم شدید و اتومبیل خود را تحویل یک صافکار دادید؟ اگر از روش دیگری برای رفع تورفتگی خودروی خود استفاده کردید، لطفاً در قسمت نظرها، ما را هم در جریان بگذارید.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید