گرفتن صدای لنت ترمز

گرفتن صدای لنت ترمز


صدای لنت ترمز و چگونگی گرفتن صدای لنت ترمز

 

لنت ترمز خودرو یکی از قطعات مصرفی در خودرو با جايگاه ایمنی Grade A یا این که فوق ایمنی است که‌این مرتبه ایمنی نشان از اهمیت فوق­ العاده این قطعه ظاهرا معمولی را دارد . در ترمز­گیری ­های شدید و در مواقع با اهمیت که بحث بر سر ایمنی جان سرنشینان ماشین و خسارات مالی سنگین مطرح است , اهمیت لنت ترمز بیشتر مشخص و معلوم می­ شود . البته یکی از مواقعی که رانندگان ماشین گاه­ و ­بی گاه با آن سروکار دارند, صدای ناشی از لنت براثر ترمز های با تعداد بالاست . این صدا گاه در مواقع خاصِ حرکتی و گاه به دلیل به کارگیری از نوعی ماده به ­خصوص در لنت و یا این که اجزای سیستم ترمزی , ایجاد و منجر مراجعه مکرر دارندگان ماشین به نمایندگی شرکت­های خودروساز یا این که مراجعه به تعمیرگاه ­ها می­شود چون صدای ناهنجار لنت باعث ایجاد عدم اعتماد راننده به سیستم ترمز می­گردد و این تصور را به ­وجود می­ آورد که در مواقع خطرساز نمیتواند به داد راننده برسد . حال تحقیق دراین مورد دلیل اصلی تعریف پروژه­ هایی در سطح های بالای تحقیقاتی در دانشگاه­های دارای اعتبار با به کار گیری از دستگاه­های زیاد توسعه یافته است ولی نکته دارای اهمیت آن است که هر صدای ترمزی لزوماً به معنای وجود عیب در سیستم ترمزگیری خودرو شما محسوب نمی شود . در‌ این بخش به تعریف انواع صداهای ترمز و ارائه راهکارهای پیشنهادی برای حذف آن‌ها می‌پردازیم .

سوت لنت ترمز

صدای لنت ترمز با دقت به شدت و بلندی آن سنجیده شده و صد البته به­ طور کلی صدای ارتعاش آهسته را صدای کمینه ( Groan ) و صدای ارتعاش با سرعت بالا را صدای بیشینه ( Squeal ) می­ نامند.

 

فاکتورهای پیاده سازی لنت ترمز ماشین

 

در پیاده سازی لنت ترمز مواردی باید لحاظ شوند :

شیار میانی لنت ترمز تحت عنوان نشانگر حد مجاز به کارگیری از لنت ترمز بوده و همینطور محلی برای خروج گاز و گرد و غبار ناشی از مصرف لنت است .

1 – در وضعیت های مختلف جوی از جمله هوای بشدت بارانی لنت ترمز مرغوب و مناسب باید پایداری گیرایی ترمز و اصطکاک آن با چرخ ها را داشته باشد.

2 – پدال­گیری عالی در تمام مواقع.

3 – ارتفاع قیمت بالا ( به نظر صرفه اقتصادی )

4 – قابلیت کنترل حالت خود و نداشتن نویز صدای بعد از ترمز گیری های متعدد.

5 – لنت ترمز باید به نحوی مطلوب توان توقف اتومبیل را داشته باشد .

6 – محدودیت­های ابعادی برای مونتاژ .

7 – عدم استعمال از مواد آزبستی .

8 – خروجی غبار کمتر ( به ­منظور پاک باقی ماندن چرخ )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02128424701سبد خرید