سیستم ترمز در خودرو ها

چرا سیستم ترمز در خودرو ها از اهمیت زیادی برخوردار است؟ یکی از مهم ترین و حیاتی ترین سیستم های موجود در خودرو، سیستم ترمز خودرو می باشد که به کمک آن می توان سرعت حرکت خودرو را کنترل کرده و از این طریق مانع بروز حوادث و اتفاقات ناخواسته برای خودرو و سرنشینان آن شد. سیستم ترمز در خودرو های مختلف به روش های متفاوتی کار می کند ولی عملکرد اصلی همه آن ها به یک شکل است. به طور کلی وقتی که پدال ترمز در خودرو ها فشرده می شود، روغن ترمز وارد کاسه لنت ها شده و در آن ها جریان پیدا می کند و از این طریق هم حرکت رو به جلوی دیسک خودرو را سبب می شود. وقتی که لنت های ترمز به حرکت افتادند، میان دیسک متحرک خودرو و لنت ترمز تماس و در نتیجه اصطکاک ایجاد می شود که در نهایت به کاهش سرعت حرکت خودرو و مهار آن منجر خواهد شد.

اهمیت رفع نقص ترمز خودرو

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، سیستم ترمز خودرو جز یکی از اصلی ترین سیستم های موجود در خودرو ها می باشد که در صورت اختلال در کارکرد آن ممکن است خسارات جبران نا پذیر جانی و مالی به شخص وارد کند. به همین دلیل است که لازم است هر گونه ایراد و مشکل موجود در سیستم ترمز هر چه سریع تر شناسایی شده و نسبت به رفع آن اقدام گردد برای رفع نقص ترمز با یاسان پارت همراه باشید.

سیستم ترمز در خودرو ها

تعریف لنت ترمز خودرو ها

لنت ترمز در خودرو از جمله قطعاتی می باشد که بعد از گذشت یک بازه زمانی مشخص لازم است تا تعویض شود. این بازه زمانی نیز خود متغیر بوده و به شرایط خاصی بستگی دارد که شامل نحوه رانندگی رانندگان، شیوه ترمز گرفتن، نوع لنت خودرو، نوع و مدل خودرو، مسیر حرکت خودرو، تعداد سرنشینان خودرو و سایر عوامل مشابه می باشد. لازم است تا کلیه رانندگان در مورد مسائل فنی خودروی خود به اندازه کافی اطلاع داشته باشند تا بتوانند در مواقع لزوم نسبت به رفع مشکلات پیش آمده اقدام کنند.

تشخیص تمام شدن لنت ترمز با 4 نشانه رایج

در مواقعی ممکن است که لنت ترمز خودرو به انتها رسیده و تمام شود که مشکلاتی از این قبیل برای تمامی رانندگان ممکن است پیش بیاید. از این رو لازم است تا تمامی آن ها با نشانه های تمام شدن لنت ترمز آشنا باشند تا بتوانند در صورت وقوع سریعا این مشکل را شناسایی کرده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنند. در ادامه این نشانه ها را  برای شما آورده ایم تا هر چه بیش تر با این مشکل آشنا شوید.

بلند شدن صدای سوت از لنت ترمز خودرو

سیستم ترمز در خودرو ها

یکی از نشانه های به اتمام رسیدن لنت ترمز در خودرو ها، بلند شدن صدایی شبیه به سوت و یا جیغ از چرخ های خودرو در هنگام ترمز کردن خودرو می باشد. در چنین حالتی لازم است تا لنت ترمز خودرو را بررسی نموده تا از کافی بودن آن اطمینان حاصل شود. در حالت عادی میزان لنت ترمز خودرو نباید از 6 میلی متر پایین تر باشد.

لرزش در پدال

در زمانی که پدال ترمز فشرده می شود اصولا نباید هیچ گونه لرزش یا ارتعاش غیر طبیعی در آن به وجود آید، اما در صورتی که ایرادی در سیستم ترمز خودرو و یا لنت ترمز خودرو وجود داشته باشد، همزمان با ترمز گرفتن، پدال ترمز در خودرو شروع به لرزش کرده و به پای راننده ضربه وارد خواهد کرد. این امر بدان معناست که سیستم ترمز خودرو با مشکل رو به رو شده است که این مشکل به احتمال بالا ناشی از تمام شدن لنت ترمز خودرو خواهد بود.

لازم است بدانید که چنان چه راننده در یک لحظه به قصد متوقف کردن خودرو با سرعت بالا و سریع ترمز بگیرد، در چنین حالتی هم امکان لرزش پدال وجود دارد که یکی از دلایل آن، سیستم ترمز قوی خودرو همچون سیستم ABS می باشد. در چنین شرایطی دیگر مشکلی در لنت ترمز وجود نداشته و همه چیز عادی به حساب می آید.

عدم ترمز گیری صحیح خودرو

وقتی که خودرو در حال حرکت باشد و ترمز کردن نتواند خودرو را متوقف کند و یا برای کاهش سرعت و توقف خودرو مجبور باشیم پدال ترمز خودرو را به میزانی بیش از حالت معمول فشار دهیم و همچنین در زمان هایی که خودرو در حال حرکت بوده و با ترمز گرفتن به یک سمت کشیده می شود، نشان دهنده این است که لنت ترمز به پایان رسیده و لازم است تا تعویض شوند.

شنیده شدن صدای خر خر با گرفتن ترمز خودرو

سیستم ترمز در خودرو ها

این صدا یک صدای بسیار مهم و هشدار دهنده در خودرو می باشد که لازم است حتما مورد توجه قرار گرفته و سریعا به آن رسیدگی شود. شنیده شدن صدای خرخر در هنگام گرفتن ترمز خودرو ناشی از برخورد قطعه فلزی با روتور می باشد. در چنین حالتی اگر لنت ترمز عوض نشود منجر به آسیب به قسمت روتور شده و در صورتی که بخواهید این خسارت را جبران کنید می بایست هزینه های سنگینی را پرداخت نمایید. حال در صورتی که این صداها بیش تر شده و لنت ترمز بررسی نشود باعث می شود تا دو قطعه در تماس با یک دیگر گرم شده و در هنگام ترمز گرفتن نیز دود ایجاد شود.

عمر مفید لنت های ترمز خودرو ها

عمر لنت ترمز خودرو در خودرو‌های مختلف متفاوت است، اما با توجه به شرایطی که در بالا ذکر شد همچون نحوه رانندگی و تعداد سرنشینان و غیره، در حالت عادی در ۳۵ تا ۴۰ هزار کیلومتر باید لنت خودرو بررسی شود. همچنین زمانی که لنت خودرو به اندازه ۸۰ درصد مصرف شده باشد لازم است حتما نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید