همه آنچه لازم است تا درباره لنت ترمز بدانید ؟!

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

لنت ترمز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در این مقاله همه آنچه لازم است تا درباره لنت ترمز بدانید را به شما توضیح می دهیم . با ما تا انتهای این مقاله حرفه ای درباره لنت ترمز همراه باشید.

لنت ترمز شامل دو بخش می‌شود: یک سطح محکم (کفشک لنت) که سطحی اصطکاکی (لقمه لنت) بر روی آن قرار دارد. هنگامی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید، سطح اصطکاکیِ لنت به بخش داخلی و خارجیِ روتر ترمز چسبیده و به خاطر اصطکاک بین این دو بخش سرعت خودرو به طور کنترل شده کاهش پیدا می‌کند.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

لقمه لنت به 5 دسته تقسیم می‌شود:

1.نیمه متالیک

به دلیل دوام بالا و قدرت انتقال گرمای عالی، این دسته از لنت‌ها برای بسیاری از خودروها مناسب می‌باشند. لنت‌های نیمه متالیک 30 تا 65 درصد از فلز تشکیل شده‌اند. صدای زیادی تولید کرده، روتر ترمز را سریع‌تر فرسوده کرده و در دمای پائین و ابتدای استفاده از خودرو کاربری بالائی ندارند.

2. بدون آزبست ارگانیک (NAO)

برای تولید این دسته از لنت‌ها از فیبر، رزین و مواد پُرکننده استفاده می‌شود. در مقایسه با لنت‌های نیمه متالیک، نرم‌تر بوده و صدای کمتری را ایجاد می‌کنند اما زودتر فرسوده شده و خاک بیش‌تری تولید می‌کنند.

3. کم متالیک

این لنت‌ها به میزان 10 تا 30 درصد از مواد اُرگانیک نظیر آهن، مس تشکیل شده‌اند. هرچند که صدای زیادی ایجاد کرده و خاک زیادی تولید می‌کنند، قدرت ترمز و انتقال گرمای آنها عالی می‌باشد.

4. سرامیکی

در این نوع لنت‌ها مقدار کمی فلز وجود دارد و ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی آنها سرامیک، فیبر می‌باشد.

این دسته صدای کم‌تری تولید کرده، نسبت به انواع دیگر لنت‌ها دیرتر خورده می‌شوند و خاک کم‌تری تولید می‌کنند. تنها جنبه‌ی منفی قیمت بالای آنهاست.

5. زینتری

کاربری این دسته لنت‌ها بیش‌تر در خودروهای آفرود و مسابقه‌ای می‌باشد و اگر از آنها در خودروهای معمولی استفاده شود قدرت ترمزگیری کاهش پیدا می‌کند. همچنین خوردگی آنها بالاست و عمر کمی دارند.

چرا باید لنت ترمز را تعویض کرد؟

پس از مدت زمانی بدیهی است که سطح اصطکاکی لنت تمام شده و همین‌طور روتر ترمز نیز فرسوده می شود و در این زمان نیاز به تعویض این بخش ها خواهید داشت.

رانندگی با لنت‌های فرسوده تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی‌شود و باید هرچه سریع‌تر تعویض شوند.

لنت‌های فرسوده باعث می‌شوند، مسافت بیش‌تری طول بکشد تا خودرو متوقف شود، پدال ترمز سفت نبوده و یا پائین‌تر از حد معمول قرار گیرد و قدرت ترمز به شدت کاهش یابد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message color=”info” message_box_style=”solid-icon”]

فروشگاه اینترنتی قطعات یدکی خودرو | لنت خودرو

برای مشاهده کالاها از جمله لنت های ترمز کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

هر چند وقت یکبار باید لنت‌ها را تعویض کرد؟

بسته به طراحی و جنس لنت خودروی شما، بین چهل تا صد و ده هزار کیلومتر دوام می‌آورند.

اما پیشنهاد می‌شود که:

  1. هر پانزده هزار کیلومتر به مکانیک مراجعه کرده و سطح لنت را بررسی کنید.
  2. به طور معمول هر پنجاه هزار کیلومتر لنت خودروی خود را تعویض کنید تا همواره سیستم ترمز کارایی بالا داشته باشد.

به طور معمول هر پنجاه هزار کیلومتر لنت خودروی خود را تعویض کنید تا همواره سیستم ترمز کارایی بالا داشته باشد.

نشانه های رسیدن زمان تعویض لنت‌ها

1. روشن شدن چراغ هشدار ترمز

اگر چراغ هشدار ترمز روشن شد بایستی سیتم ترمز خود را بررسی کنید.

اکثر خودروهای جدید سنسوری در لنت ترمز خود دارند. وقتی زمان تعویض لنت می‌شود چراغ هشدار مربوطه روشن می‌شود.

2. سر و صدا از سیستم ترمز

زمانی که لنت ترمز نزدیک تمام شدن است، چه ترمز بگیرید چه نگیرید، صدایی از سیستم ترمز خواهید شنید. این صدا نشان می‌دهد که لنت‌ها در حال تمام شدن اند و نیاز است آنها را بازبینی کنید. اگر لنت‌ها به طور کامل تمام شوند، زمانی که ترمز می‌کنید صدای ساییده شدنِ اذیت کننده‌ای خواهید شنید. در این زمان حتماً باید لنت‌ها را تعویض کنید و رانندگی با این خودرو ایمن نیست.

3. لرزش پدال خودرو یا لرزش کل خودرو

با گذشت زمان، روتر های ترمز مشکل پیدا می‌کنند یا در اثر گرما تاب برمی‌دارند. اگر این دسته مشکل‌ها به وجود آیند ممکن است در پدال ترمز یا فرمان لرزش احساس کنید. اگر روتر آسیب دیده باشد، شما به روتر و لنت جدید نیاز خواهید داشت.

4. کشیده شدن خودرو به یک سمت در زمان ترمز گرفتن

اگر در زمان ترمز گرفتن خودرو به سمت راست یا چپ کشیده شود، می‌تواند مشکلات زیر وجود داشته باشد:

  • مشکل صفحه ترمز (Caliper)

  • تراز نبودن سیستم تعلیق

  • ساییدگی تایر

  • خوردگی تایر در سمتی بیش‌تر از سمت دیگر باشد.

در این زمان باید بررسی کرد که آیا تعویض لنت‌ها به تنهایی مشکل را حل می‌کند یا خیر.

5. کاهش قدرت ترمز

لنت ترمز بد و یا فرسوده باعث کاهش قدرت ترمز می‌شود. اگر دمای لنت‌ها زیاد شود یا فرسوده شده باشند، کارایی سیستم ترمز کاهش پیدا خواهد کرد. کم بودن قدرت ترمز بر روی هندلیگ و ایمنی وسیله‌ی نقلیه تأثیر مستقیم می‌گذارد به خصوص در شرایطی که ترمز‌های سنگین گرفته می‌شود و در آنِ واحد هم فشار و هم گرمای زیادی به لنت‌ها وارد می‌شود.

از آنجایی که لنت‌ها نقشی حیاتی در سیستم ترمز دارند، مراقبت از آنها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر هریک از یان نشانه‌ها را مشاهده کردید، سیستم ترمز خودرو را بازبینی کرده و در صورت نیاز لنت‌ها را تعویض کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message color=”warning” message_box_style=”3d” message_box_color=”warning” icon_fontawesome=”fas fa-exclamation-triangle”]

فروشگاه اینترنتی قطعات یدکی خودرو | لنت خودرو

برای مشاهده کالاها از جمله لنت های ترمز کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نرخ خورده‌شدن لنت به چه عواملی بستگی دارد؟

1. سبک رانندگی

توجه داشته باشید که سبک رانندگی با عمر لنت‌ها رابطه‌ی مستقیم دارد. هرچه تهاجمی‌تر راننده کرده و شتاب گیری‌های پشت‌هم و ترمز‌های سنگین بیش‌تری داشته باشید، لنت‌ ترمز زودتر تمام می‌شوند.

هرچه تهاجمی‌تر راننده کرده و شتاب گیری‌های پشت‌هم و ترمز‌های سنگین بیش‌تری داشته باشید، لنت‌ ترمز زودتر تمام می‌شوند.

2. محل رانندگی

اگر در محل رانندگی شما ترافیک سنگین و یا چراغ راهنمایی‌های زیادی وجود دارد، فشار زیادی به سیستم ترمز و لنت‌ها وارد می‌شود. رانندگی در شهر فشار بیش‌تری را نسبت به رانندگی در جاده به سیستم ترمز وارد می‌کند. همچنین رانندگی در مناطق با شیب بالا نیز به لنت‌ها فشار زیادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورد.

3. سفتی پدال ترمز

لنت‌‌ ترمز‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع استفاده از خودرو می‌توانید از آنها استفاده کنید. لنت‌های با مواد سخت‌تر مدت زمان طولانی‌تری دوام می‌آورند اما ابتدا باید گرم شوند تا بتوانند نهایت عملکردِ خود را نشان دهند. از این نوع لنت‌ها بیش‌تر برای خودرو‌های معمولی استفاده می‌شود.

لنت‌های نرم‌تر برای رانندگی با سرعت‌های کم‌تر و در شرایط روستایی مناسب اند. در این لنت‌ها ترمز های سنگین و ایجاد گرما باعث می‌شود که اجزای لنت آب شده و بر روی روتر ترمز ریخته و عملکرد ترمز را کاهش دهد.

4. جنس اجزای سیستم ترمز

جنس اجزای سیستم ترمز نظیر روتر و لنت‌ها نیز بر روی قدرت ترمز تأثیر می‌گذارند.

به طور مثال ترمز‌های سرامیک-کربنی بیش‌تر از ترمز‌های فلزیِ عادی دوام می‌آورند.

دقت کنید که لنت‌ها باید به صورت جفتی (در محور جلو یا عقب) تعویض شوند و درست نیست که به طور مثال فقط لنت سمت راننده را تعویض کنید. همچنین هر دو لنت نیز باید یکسان و مشابه هم باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]