خرابی لنت ترمز

خرابی لنت ترمز


علائم خرابی لنت ترمز

از بخش های مهم و مورد توجه خودرو، توجه به ترمز خودرو می باشد، این قطعه چنان مهم می باشد که می تواند یکی از مهمترین دلایل برای خرید یا عدم خرید خودرو باشد، در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی علائم خرابی لنت ترمز بپردازیم.

لنت ترمز چیست؟

سیستم ترمز از قطعاتی تشکیل شده است که یکی از این قطعات لنت ترمز می باشد که با ایجاد فشار به دیسک یا کاسه ترمز قدرت حرکت خودرو را کاهش می دهد. این قدرت ۱۰ برابر قدرت موتور می باشد. بنابراین لنت انرژی جنشی را به انرژی حرارتی مبدل می کند این انرژی با پخش در فضا، باعث توقف خودرو می شود. لنت ترمز را فردریک لنکستر اختراع نموده است، این قطعه در زمان های مشخصی و با توجه به کارکرد خودرو باید جایگزین شود. لنت مهمترین قطعه در ترمز می باشد. رانندگان ماهر با خرابی لنت و نقطه اتمام لنت کاملا آشنایی دارند و در صورت بروز هرگونه ایرادی در سیستم ترمز و لنت بایستی که آن را تعویض کنند چرا که با تعویض این قعطه کوچک خسارت مالی و جانی را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که بگوییم لنت ترمزی که خراب شده است باعث می شود که مسافتی که جهت توقف نیاز باشد ، افزایش یابد و باعث تصادف و حوادث ناگوار شود. جنس لنت های قدیمی آزبست بوده که به دلیل ایجاد سرطان ، ساخت آن ممنوع شده است اخیرا لنت های سرامیکی ساخته می شود که کارایی بهتر ولی قیمت بالاتری نیز دارند.

علائم خرابی لنت ترمز :

حال که با لنت ترمز و کاربرد آن و همچنین اهمیت تعویض به موقع آن آشنا شدیم باید علایم و نشانه های خرابی لنت ترمز را با بدانیم تا در صورت مشاهده هر یک از ایم نشانه ها اقدام لازم را انجام دهیم.

  • سوت کشیدن لنت : یکی از بارزترین نشانه های خرابی لنت ترمز، تولید صدا یا بقول معروف سوت کشیدن لنت هست. بدین صورت که وقتی به پدال فشار وارد می آوریم و لنت به دیسک میچسبد صدای سوت کشیدن به گوش می رسد.

اگر کیفیت لنت پایین باشد صدای سوت هم شنیده می شود اما این صدا به زودی از بین می رود، اما اگر صدای سوت طولانی مدت ادامه پیدا کند ، باید لنت خودرو را عوض کرد.

بدین منظور ابتدا چرخ را باز میکنیم، اگر فاصله بین لنت و روتور بیش از ۶ میلی متر باشد، نشان دهنده خرابی لنت می باشد. در این مواقع بروز صدای سوت به حدی می باشد که در صورت بسته بودن شیشه ها نیز به گوش می رسد.

  • جیغ یا خرخر کردن لنت ترمز : از نشانه های خرابی و اتمام لنت ترمز، ایجاد صدای خرخر در لنت است. صدای حاصل شده نتیجه آن است که قطعه فلزی بالای لنت با دیسک ترمز برخورد می کند و نشانه فرا رسیدن زمان رسیدن تعویض لنت ترمز می باشد زیرا با عدم تعویض لنت ، روتور نیز آسیب می بیند و هزینه تعمیر آن بسیار بالاتر می باشد.
  • ساییده شدن لنت : لنت ها با توجه به کیفیت و چگونگی استفاده، و موادی که در ساخت آنها به کاربرده شده است، عمر مفیدی دارند، این قطعه به مرور ساییده شده ، و در صورت ساییدگی باید تعویض شود. در صورت عدم توجه به این مورد ، احتمال خرابی و خط انداختن روی دیسک زیاد می باشد.

انحراف خودرو هنگام ترمز : زمانی که هنگام ترمز گیری و فشار پدال ترمز ، خودرو به طرفی کشیده و منحرف شد از نشانه های پایان عمر لنت می باشد. البته انحراف خودرو دلایل متعددی دیگری نیز می تواند داشته باشد که از این موارد وجود ایراد در جلوبندی خودرو ، کاهش باد در تایرها و همچنین ساییدگی لاستیک ها اشاره کرد.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید