چک کردن روغن ترمز

چک کردن روغن ترمز


نحوه چک کردن روغن ترمز

روغن ترمز از موارد مهم مورد بحث در محافل فني خودرويي است، زيرا بسياری از مردم نمی‌دانند كه چرا بايد روغن ترمز را عوض كرد و نحوه ی چک کردن روغن ترمز اهمیت زیادی دارد. آيا می‌دانستيد كه به طور ميانگين راننده ای كه 10,000 تا 15,000 مايل را در سال طی می‌كند حدود 75,000 دفعه از پدال ترمز استفاده می‌كند؟ طبق تحقیقات ما يكی از نظر سنجی‌هایی كه در مركز مراقبت‌های خودرویی در آمريكا انجام شد، نشان داد كه نيمی از رانندگان ايرادات احتمالي ناشی از سيستم ترمز را به عنوان خطرناكترين تهديد براي خودشان می‌دانند، به طور متوسط نيمی از خودروها و كاميون‌های سبك در آمريكا براي 10 سال يا بيشتر هرگز روغن ترمز خود را عوض نكرده‌اند. در بسياری از كشورهای اروپایی بازرسی دوره‌ای روغن ترمز از ضروريات است و نيمی از خودروها تست‌هايی را به طور مرتب انجام می‌دهند. اينها می‌تواند دلايل خوبی برای تعويض به موقع روغن ترمز باشد.

طبق گزارش مدیران خودرو بدون شک سیستم ترمز هر خودرو و وسیله نقلیه را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین قسمت‌های آن نام برد. که وظیفه سنگین ایمنی سرنشینان را بر عهده دارد. انجام صحیح این وظیفه و عملکرد سیستم ترمز بستگی شدیدی به مایع ترمز (روغن ترمز) درون آن دارد. روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار از پمپ ترمز به بوستر و لنت ترمز را بر عهده دارد. این مایع بدلیل خصلت عملکرد خود باید دارای حداقل تراکم پذیری باشد. به راحتی در آب حل می‌شود. رنگ را به سرعت از بین می‌برد و قابلیت جذب رطوبت دارد.

روغن ترمز که بر پایه گلیکول تولید می‌شود و از خاصیت تراکم ناپذیری و نقطه جوش بالایی برخوردار است و اخیرا با پایه سیلیکونی نیز تولید شده است که البته با این که خواص آن نسبت به پایه گلیکول بهبود یافته است. با ما همراه باشید تا به آموزش چک کردن روغن ترمز بپردازیم.

نحوه چک کردن روغن ترمز

خیلی راحت و با چشم می توان تشخیص داد که روغن ترمز اشباع شده و به گونه ای نحوه ی چک کردن روغن ترمز مهم است. روغن ترمز تازه بسیار شفاف است اما روغن اشباع شده کدر به نظر می آید. هیچگاه چند مارک مختلف روغن ترمز را با هم ترکیب نکنید. از ریختن روغن های هیدرولیک و روغن موتور یا هر ماده دیگری در سیستم اجتناب کنید زیرا به سرعت به سیستم ترمز آسیب میزند و همچنین بخاطر نداشتن خواص روغن ترمز عملکرد خوبی نخواهد داشت. پیشنهاد ما برای دوست داران خودرو این است که همیشه سعی کنید از روغن تازه و نو برای پر کردن روغن ترمز استفاده کنید و سعی کنید به مقدار مورد نیاز و در قوطی‌هایی با حجم کم خریداری کنید زیرا روغن ترمزی که برای مدتی در معرض هوا قرار گرقته باشد اشباع شده و خاصیت خود را از دست می‌دهد. از روغن ترمزهایی که مدت طولانی در جایی نگهداری شده است نیز استفاده نکنید. پس از هر بار تعویض روغن ترمز حتما سیستم ترمز را برای امنیت خود هواگیری کنید. بسياری از متخصصان توصيه جدی بر تعويض هر ساله و يا هر 2 سال يك بار روغن دارند تا بتوان از تعميرات سنگين ديگر جلوگيری نمود. دليل آنها هم بر اين اساس است كه روغن ترمز با پايه گليكول در طی كاركردش، آلودگی‌ها و رطوبت سيستم را در خود جذب می‌كند. مايع، رطوبت را از بين درزهای ميان لوله‌های پلاستيكی جذب می‌كند، به خصوص نشتی‌های گذشته و جاهایی كه ممكن است از قبل در معرض هوا قرار گرفته باشند نيز، بسيار مهم است. از طرفی مشكل نشتی به طور واضحی در آب و هوای مرطوب تشديد خواهد شد. پس از گذشت يك سال از سرويس، روغن ترمز به طور متوسط دارای 2 درصد آب می‌شود و پس از گذشت 18 ماه سطح نشان دهنده می‌تواند تا سه درصد افزايش پيدا كند. يك نظر سنجی سازمان ترافيك آمريكا نشان داد كه روغن ترمز در 20 درصد از 1,720 وسيله نقليه به طور نمونه دارای 5 درصد يا بيشتر آب بوده است!

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید