لنت ترمز چری

نمایش دادن همه 2 نتیجه

لنت ترمز چری، هروسیله نقلیه که از چرخ برای حرکت کردن استفاده می کند از یک دوچرخه به ساده ترین شکل آن گرفته تا پیچیده ترین خودروهای مسابقه نیاز به سیستم ترمز و لزوماً لقمه ترمز دارند.

درحال حاضر خودروها آنچنان پیشرفت کرده اند که هر مدل از خودرو و در سالی که ساخته شده است نیاز به لنت ترمز خاصی است. برای مثال لنت ترمز خودروی چری سال 2003 به لنت ترمز خودروی چری سال 2004 امکان نصب نداشته و چنانچه اینکار صورت پذیرد عواقب و مشکلات خود را به همراه خواهد داشت.

لنت ترمز چیست ؟

لنت ترمز چری

لنت ترمز بخشی از شبکه خودروها هستند که در اثر اصطکاک با دیسک صفحه یا روتور یک واکنش منفی درمقابل جهت حرکت آن بوجود می آورند و درنتیجه باعث کند شدن حرکت و ایستادن خودرو می شوند.

برای مثال یک خودرو با وزن یک تن و با سرعت 130 کیلومتر در ساعت به توانی معادل 150 کیلووات نیاز دارند که دراثر اصطکاک دمایی بین 300 تا 800 درجه سانتیگراد را تولید می کنند.

به دلایل فوق الذکر لقمه لنت ترمز باید دارای مقاومتی باشد که این سرعت ، واکنش منفی و حرارت حاصله را به  خوبی تحمل کرده و کمترین ذرات که به آن خاک سیاه لنت ترمز می گویند و بر روی صفحه دیسک می نشیند را از دست بدهد.

ساختار لنت ترمز

لنت ترمز چری

لنت ترمز در سال 1902 میلادی توسطفردریک لنکستر اختراع گردید. عموم لنت های ترمز از الیاف، پرکننده ها، اصلاح کننده های اصطکاک و انواع رزین ساخته می شوند.

از دستورات مؤکد عدم استفاده از ماده ای به نام آزبست است که چنانچه در جوار اصطکاک و گرما قرارگیرد از خود گازی مسموم کننده منتشر می کند.

برای بالا بردن مقاومت دربرابر اصطکاک از فلزاتی مانند آلومینیوم، روی، سولفات فلزات و گرافیت استفاده می شود. تمامی لنت های ترمز از دو بخش کفشک و لقمه تشکیل شده اند که لقمه ها نیز به 5 دسته تقسیم می شوند.

لنت ترمز ارگانیک

در این نوع از لنت های ترمز از الیاف مصنوعی شیشه ، الیاف آرامید که در ساخت جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود و الیاف ارگانیک آلی استفاده می شود.

لنت ترمز سرامیکی

لنت ترمز چری

در اینگونه از لنت ها از الیاف، پودرهای سرامیک، و مواد ارگانیک استفاده می شود. به صورت کلی لنت های سرامیکی را جزو لنت های NAO محسوب می کنند ولی بعضی از تولیدکنندگان به مقدار کم از مس و برنج جهت بالا بردن استحکام آنها استفاده می کنند.

درحدود سال 2003 میلادی ماده ای بنام بندیکس CT3 را به ساختار این لنت اضافه کرده اند که به عنوان پیشتاز در ساخت لقمه سرامیکی لنت ترمز محسوب می گردد.

لنت ترمز نیمه متالیک

متداول ترین نوع استفاده لنت های خودرو که در حدود 60 % آنها را به خود اختصاص داده است همین لنت ها هستند. استفاده از ذرات آهن و استیل بعلاوه مقدار زیادی گرافیت و کک نفتی باعث خنک شدن دیسک صفحه گردیده و درنتیجه ترمزگیری بهتر و با عمر بالاتر است.

لنت ترمز کم متال

در این لنت ها درحدود 20 % از فلزاتی مانند آهن و استیل استفاده می شوند مابقی اجناس آن شامل الیاف، مواد ارگانیک و روان کننده های کامپوزیت به جای گرافیت است. ماشین های گران قیمت اروپایی بیشتر از این لنت استفاده می کنند. چنانچه تنظیم و آب بندی خوبی روی آنها صورت گیرد صدای زیادی ازخود تولید نمی کنند.

لنت های ترمز زینتری

جنس این لنت ها از ذرات استیل و الیاف کامپوزیتی است و بیشتر در ماشین های مسابقه و هواپیماها استفاده می گردد. چون این لنت ها درصورت استفاده مکرر لقمه آنها به سرعت سائیده شده و بر روی دیسک صفحه ایجاد خراشیدگی می کنند. به همین دلیل فقط برای یک دور مسابقه از آنها استفاده می شود.

بالا بردن عمر لنت های ترمز در کارخانجات

لنت ترمز چری

تولیدکنندگان لنت های ترمز علاوه براینکه سعی دارند از بهترین مواد برای لقمه های ترمز استفاده نمایند بعضی از شگردها و کارهای دیگری بر روی لنت ها انجام می دهند تا باعث افزایش طول عمر مفید لنت های ترمز گردد که عبارتند از:

پخ زدن، شیار زدن، بکاربردن صفحات عایق و خار فنرهای مخصوص. تمامی این اعمال باعث کم شدن صدا و بالارفتن طول عمر لنت ترمز می شود.

یک توصیه صمیمانه

متاسفانه بسیار دیده می شود بعضی از سایت ها و فروشندگان با معرفی قطعات غیراورژینال و غیراصلی با عنوان مشابه ولی با قیمت پایین تر و ارزان تر باعث انحراف ذهنی خریداران می شوند. با مراجعه به سایت های معتبری همچون یاسان پارت از منابع اطلاعاتی صحیح استفاده نمایید.

تاریخچه خودروی چری

شرکت خودروسازی چری جزو جوان ترین تولید کنندگان خودرو در کشور چین است. در سال 1997 میلادی تأسیس شده و تولیداتش به دو دسته شاسی بلن ها و خودروهای سواری، مینی ون ها و خودروهای تجاری تقسیم می شوند.

خودروهای سواری را با برند CHERY و خودروهای تجاری را با برند KARRY می نامند. در سال 2012 با عقدقرارداد 50 – 50 با شرکت جگوار لندروور، خودرویی به نام چری جگوار لندروور را تولید کرد. این خودرو شدیداً مورد استقبال قرارگرفت و درحال حاضر در 15 کشور مونتاژ می گردد.

درحال حاضر این کمپانی پیشرفت بسیار خوبی کرده است و با بسیاری از کشورهای پیشرفته قرارداد همکاری دارد. از انواع برندهای این شرکت می توان به خودروهای ذیل اشاره کرد:

تیگو 5، چری تیگو 7، آریزو 6، چری QQ، چری آریزو 3 و چری تیگو 8.

لنت ترمز چری

لنت ترمز چری

کلیه لنت های ترمز خودروی چری از نوع سرامیکی هستند. با فناوری Nano – NAO ساخته شده اند، با برند الیگ ساخت کشور ژاپن با تضمین 100 % اورژینال و دارای کارت اصالت کالا هستند.

از دیگر مزایای لنت ترمز خودروی چری عبارتند از

  • گذراندن تست ها و دراختیار داشتن استانداردهای ایمنی برای سرنشینان.
  • دارا بودن ضریب خوردگی پایین به علت وجود فیبرهای کربن در لقمه ترمز.
  • ساخته شده طبق اصول ترمودینامیک و انتقال حرارت یکسان در دیسک.
  • استفاده از تکنولوزی NRS برای حذف کامل صداهای حاصله از اصطکاک لقمه ترمز با دیسک صفحه.
  • جوابگوئی یکسان در همه نوع آب و هوای گرم، سرد و مرطوب.