لنت ترمز لیفان

نمایش دادن همه 9 نتیجه

لنت ترمز لیفان، درسال 1902 میلادی که آقای فردریک لنکستر اولین لنت ترمز را اختراع کرد شاید هیچگاه به فکرش نمی رسید که زمانی می رسد برای هر مدل از خودرو یک لنت ترمز خاص وجود داشته باشد.

درحال حاضر این موضوع بوقوع پیوسته است و بسیاری از خودروهای مدرن و پیشرفته لنت ترمز ویژه خود را دارند. برای مثال لنت ترمز خودروی لیفان 620 که در سال 2006 میلادی به بازار عرضه شده است را نمی توان به لیفان 620 که در سال 2007 تولید گردیده نصب نمود.

پس چه باید کرد؟ و آیا تمامی خودروها دارای این ویژگی هستند؟ برای اطلاع از این موارد شما را دعوت به مطالعه ادامه مطالب می نمایم.
لنت های ترمز چه ساختاری دارند؟
همانطور که می دانید تمامی لنت های ترمز در تمامی خودروها اعم از سبک، سواری و کامیون از دو بخش کله کفشک، کفه یا زیرین و بخش رویی یا لقمه لنت تشکیل شده است.

بخش زیرین یا کفشک معمولاً از یک جنس مشخص مانند مواد خام لاستیکی که دارای سختی خاصی است ساخته می شوند، ولی بخش رویی یا لقمه کاملاً متفاوت است.

انواع لقمه لنت ترمز

جنس لقمه ترمز براسای انتظارات و تعاریفی که از آن می شود به 5 نوع است:
لنت ترمز سرامیکی
این نوع از لنت ترمز که گرانترین نوع لنت های ترمز است دارای بهترین کیفیت است . انتظار یک راننده خودرو از لنت ترمز این است که به خوبی واکنش نشان داده و باعث ایستادن کامل خودرو گردد ، صدا ندهد، عمر قابل قبولی داشته باشد، غبار یا خاکه روی دیسک خودرو باقی نگذارد.

تمامی این مزیت ها را لنت های سرامیکی دارا هستند و به همین دلیل است که در خودروهای مسابقه و گران قیمت استفاده میشوند.

لنت ترمز فلزی

در این لنت ها از فلزهایی مانند آهن، مس و فولاد استفاده می شود. به همین دلیل داشتن فلز هرچه سطح دیسک گرمتر شود واکنش این لنت ها بهتر می شود و به همین دلیل خیلی زود سرمای محیط را به خود گرفته و سرد می شوند، درضمن عمر مفیدی دارند.

لنت ترمز کم فلز

در این لنت ها  فلز کمی استفاده می شود، لنت ترمز قابل قبولی هستند ولی در زمان استفاده کمی صدا تولید می کند و مقداری هم خاک سیاه لقمه روی دیسک خودرو باقی می گذارند.

لنت ترمز ارگانیک

در این لنت ها از مواد طبیعی مانند شیشه و مواد ارگانیک استفاده می کنند . به دلیل استفاده از مواد ارگانیک عمر کوتاهی دارند ولی محاسن آنها عدم آلودگی محیط زیست است.

از این لنت ترمز به عنوان یک لنت حرفه ای نام می برند. برای ماشین های مسابقه و هواپیما استفاده می گردد. عمر کوتاهی دارند و به سرعت تمام می شوند، به همین جهت باید مراقبت دائمی شود والا باعث خراشیدگی دیسک خودرو می شود. در مسابقات اتومبیلرانی در هر دور مسابقه لنت ها برای مسابقات بعدی تعویض می شوند. بدون صدا و بدون بو می باشد و روی دیسک خودرو اثری به عنوان غبار باقی نمی گذارند.

تاریخچه خودروی لیفان

کارخانجات خودروسازی لیفان یک شرکت خصوصی در کشور چین است . کارش را از یک تعمیرگاه موتورسیکلت شروع نمود و درحال حاضر به عنوان 5 تولید کننده بزرگ موتورسیکلت سازی در چین مطرح است.

در سال 2003 میلادی اولین اتوبوس خود را ساخته و پا به میدان خودروسازی گذاشت. در سال 2005 لیفان 520 را به عنوان اولین خودروی سواری را راهی بازار خودرو نمود. لیفان 520 در ایران مونتاژ گردیده و بعدها جای خود را به سدان620 داد. اولین خودروی کراس اوور با مدل X60 در ایران مطرح شد.

درحال حاضر بیشترین صادرات این شرکت به کشورهای برزیل، شیلی، روسیه، جمهوری آذربایجان، اتیوپی، ایران، عراق و یازده کشور دیگر است.

این شرکت خودروسازی هم براساس سیاست های جدید کشور چین اولین خودروی خود با پیشرانه الکتریکی را با مدل لیفان 620 عرضه کرده است.

انواع مدل های لیفان

عبارتند از i520 ، 330،320 و 820 ، 720 ، 630 ، 620 ، 530 و کراس اوور های X50 و X60 و قرار است مدل های X70 – X40 – X80 هم اضافه گردد.

یک توصیه مهم

همانطور که تا اینجا معروض گردید، خرید قطعات یدکی خودروهای مدرن از حساسیت بالایی برخوردار است و با یک اشتباه کوچک لوازمی که مورد نیاز است را نخواهیم داشت. به همین دلیل چنانچه به سایت های معتبری همچون یاسان پارت مراجعه کنیم می توانیم اطلاعات و مشخصات کاملی از قطعات مورد   نیازمان داشته باشیم و حتی ازطریق این سایت با اطمینان و تضمین های لازم اقدام به خریدی مطمئن نمائیم.

خرید لنت ترمز لیفان

تکنولوژی عمده تولید لنت های ترمز لیفان از سمی متالیک است که 30 تا 65 درصد آن از فلزاتی مانند آهن ، فولاد و مس است که در اصطلاح نیمه فلزی به آن می گویند. به جز فلزهای مذکور از گرافیت، رزین و مواد پر کننده استفاده می گردد. عمر بالایی دارند و به دلیل استفاده از فلز، گرماپذیری خوبی داشته و سریع تر خنک می شوند.

نوع دیگر لنت ترمز لیفان از انواع سرامیکی بوده و جزو بهترین لنت های موجود می باشد. تولید صدا نکرده واز خود غبار یا خاکه بر روی دیسک خودرو به جای نمی گذارد. در ابعاد 65/1 * 14/5 *63/11 سانتیمتر تولید می شوند.

یک تذکر مهم

خودروسازان جدید یک شماره فنی مختص خودرو تعبیه می کنند که همان شماره فنی بر روی لنت ترمز و قطعات یدکی درج می گردد. در زمان خرید حتماً به مطابقت این شماره ها دقت نمایید.