عمر تایر خودرو

عمر تایر خودرو


عمر تایر خودرو | عمر مفید لاستیک های خودرو چقدر است ؟

در این مطلب ما قصد داریم تا درباره ی عمر تایر های خودرو صحبت کنیم و اینکه چه زمانی بهتر است تا تایر خودرو را تعویض کنیم. ما در این مطلب می توانیم بگوییم تا عمر مفید لاستیک های خودرو شما چقدر است .

چرا باید لاستیک‌های خودرو را تعویض کرد؟

فرسوده‌شدن لاستیک‌ها دلایل فراوانی دارند. در ادامه، مهم‌ترین دلایل فرسایش لاستیک‌های خودرو را بررسی می‌کنیم:

۱. سبک رانندگی غلط: شتاب‌دهی بالا به لاستیک‌ها (افزایش سرعت یا ترمزگرفتن شدید و ناگهانی) و نگه‌داشتن ترمز به‌شکلی که لاستیک‌ها قفل شوند و سطحشان ساییده شود.

۲. جاده‌های نامناسب: وجود هر نوع ناهمواری در سطح جاده و پیچ‌ها و شیب‌های تند فرسایش لاستیک‌ها را افزایش می‌دهد.

۳. تراز‌نبودن چرخ‌های خودرو: اگر چرخ‌ها تراز نباشند، فشار نامتناسبی به آنها وارد می‌شود و سریع‌تر و ناهمگون‌تر فرسوده می‌شوند.

۴. سرعت بالا: هرچه با سرعت بیشتری رانندگی کنید، دمای لاستیک‌ها و در نتیجه فرسایش آنها افزایش می‌یابد.

۵. جای لاستیک‌ها: در خودرو‌های محور‌جلو لاستیک‌های جلویی معمولا زودتر و بیشتر فرسوده می‌شوند.

۶. وزن زیاد: هرچه وزن خودرو، سرنشینان و بار آن بیشتر باشد، فرسایش لاستیک‌ها افزایش می‌یابد.

۷. باد لاستیک‌ها: تنظیم‌نبودن باد لاستیک‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل فرسوده‌شدن آنهاست. اگر فشار باد لاستیک‌ها کمتر یا بیشتر از حد استاندارد باشد، اصطکاک لاستیک‌ها با سطح جاده و در نتیجه فرسایش آنها افزایش می‌یابد.

اصلی‌ترین راهنما برای تعیین زمان تعویض تایر خودرو ، ضخامت رویه لاستیک است. علاوه بر ضخامت رویه لاستیک، عمر لاستیک‌ها هم عاملی مهم در تعیین سلامت آنهاست. اصول کلی بررسی سلامت لاستیک خودرو از این قرار است:

ضخامت رویهٔ لاستیک خودرو نباید کمتر از ۱٫۶ میلی‌متر باشد.

اگر ضخامت لاستیک خودرویتان کمتر از این میزان است، زمان تعویض لاستیک خودرو فرا رسیده است. اما طول عمر مفید لاستیک‌ها دقیقا چند سال است و چگونه ضخامت رویه لاستیک را اندازه بگیریم؟ بسیاری از سازندگان لاستیک خودرو این کار را برای ما ساده کرده‌اند. با دقت، به رویه لاستیک خودرو نگاه کنید. بین آج‌های لاستیک نشانگر‌هایی (زائده‌هایی) به عمق ۱٫۶ میلی‌متر (این عدد ممکن است در لاستیک‌های مختلف متفاوت باشد) وجود دارند. اگر لاستیک خودرو به حدی فرسایش یابد که آج‌های لاستیک با این زائده‌ها هم‌سطح شوند، زمان تعویض تایر خودرو‌ است.

اگر عمر لاستیک‌های شما بیش از ۵ سال است، باید سلامت آنها را هرساله ارزیابی کنید.
اگر عمر لاستیک‌های شما بیش از ۱۰ سال است، باید به‌سرعت لاستیک خودرو را تعویض کنید.

شاید عمر لاستیک‌های خودروی شما زیاد است اما رویه لاستیک هنوز سالم است. در این شرایط، بسیاری از مردم وسوسه می‌شوند لاستیک‌ها را تا زمان طولانی‌تری نگه دارند. باید بدانید این کار بسیار خطرناک است. ضخامت رویه لاستیک‌ها تنها عامل سلامت لاستیک خودرو نیست. مواد سازندهٔ لاستیک دارای تاریخ انقضا هستند و به‌تدریج خاصیت لاستیکی و مقاومت خود را از دست می‌دهند. ممکن است شکاف کوچکی در بدنه لاستیک، از چشمان شما دور بماند؛ همین شکاف کوچک می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. اگر امنیت برایتان مهم است، خطر نکنید و لاستیک‌ها را به‌موقع تعویض کنید.

نکته طلایی: اگر قصد تعویض لاستیک‌های خودرو را دارید، بهتر است تمام لاستیک‌ها را هم‌زمان تعویض کنید؛ به این ترتیب، خوردگی تمام لاستیک‌ها هم‌سطح می‌شود و عملکرد خودرو در بهینه‌ترین وضعیت خواهد بود.

اگر نمی‌توانید تمام لاستیک‌ها را هم‌زمان تعویض کنید، بهتر است لاستیک‌ها را به‌شکل جفتی تعویض کنید. اگر خودروی شما جلومحور است، ابتدا دو لاستیک جلو و در غیر این صورت، ابتدا دو لاستیک عقب را تعویض کنید.

نکته حیاتی: به‌طورکلی، اگر ضخامت لاستیک خودرو کمتر از میزان استاندارد بود، لبه (محل تماس لاستیک با رینگ) یا دیواره‌های لاستیک آسیب‌دیده بودند یا سوراخی با قطر بیش از ۶ میلی‌متر در رویه لاستیک وجود داشت، باید لاستیک خودرو را به‌سرعت تعویض کنید.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید