روشن شدن چراغ روغن موتور

روشن شدن چراغ روغن موتور


علت روشن شدن چراغ روغن خودرو

اگر شما هم به دنبال علت روشن شدن چراغ روغن خودرو هستید و می‌خواهید راه حلی برای رفع آن پیدا کنید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. کمپانی‌های سازنده خودرو، برای اینکه مشکلات درون دستگاه را به کاربر اطلاع دهند، علائم و چراغ‌های مختلفی را روی آمپر خودرو قرار داده‌اند. هرکدام از این چراغ‌ها، وظیفه خاصی را بر عهده دارند و اختلالی را به راننده هشدار می‌دهند. یکی از مهم‌ترین چراغ‌های این قسمت، چراغ روغن موتور خودرو است، که روشن شدن آن می‌تواند خبر از یک آسیب جدی به شما بدهد. اگر به دنبال فهمیدن علت روشن شدن چراغ روغن خودرو هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

روشن شدن چراغ روغن در خودرو

چراغ روغن یکی از اجزای کمتر شناخته شده در خودرو به حساب می‌آید و حتی ممکن است برخی از رانندگان این چراغ را با چراغ check که خبر از خرابی موتور می‌دهد اشتباه بگیرند. این چراغ در مدل‌های مختلف خودرو به صورت روغن دان نشان داده شده و روشن شدن و چشمک زدن آن هشداری به کاربر درباره وجود اختلال در سیستم روغن رسانی خودرو می‌دهد.

وظیفه روغن موتور خودرو چیست؟

در سیستم طراحی خودرو می‌توانیم موتور را قلب و روغن را خون آن در نظر بگیریم. روغن وظیفه دارد، گرد و غبار و الاینده‌ها را از موتور بزداید و حرکات قطعات فلزی درون خودرو را روان و نرم کند. روغن موتور از قطعات خودرو در مقابل فرسایش و خوردگی مراقبت می‌کند. یکی دیگر از وظایف روغن موتور خودرو، انتقال و توزیع مناسب گرما به همه بخش‌های موتور است و از داغ شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند. روغن خودرو ذرات و کثیفی نشسته روی موتور را پاک کرده و درون خود نگه می‌دارد. همین موضوع باعث اکسید شدن روغن می‌شود. هرگونه اختلال در قطعات داخلی خودرو، می‌تواند در عملکرد روغن موتور تاثیر گذار باشد و باعث روشن شدن چراغ روغن در خودرو شود.

دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو

روشن شدن چراغ خودرو، که نشان از وجود اختلالی در عملکرد سیستم روغن است می‌تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو می‌پردازیم.

کم شدن فشار روغن موتور

یکی از شایع‌ترین عواملی که می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ روغن خودرو شود، کاهش و یا کم شدن فشار روغن است. همانطور که اشاره کردیم، روغن خودرو وظیفه توزیع مناسب گرما را به بخش‌های مختلف . وتور خودرو دارد و از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

کم شدن فشار روغن خودرو باعث می‌شود، اصطکاک بین اجزای مختلف موتور زیاد شده و گرمای آن بالا برود. داغ شدن بیش از اندازه موتور در نهایت منجر به از کار افتادن ماشین و یا حتی آتش گرفتن موتور می‌شود. بنابراین روشن شدن چراغ روغن در خودرو را جدی گرفته و به آن واکنش نشان دهید.

کم شدن سطح روغن خودرو

روغن موتور به مرور زمان، به خاطر کارکرد بالا خاصیت خود را از دست داده و اکسید می‌شود. این مسئله باعث کم شدن سطح روغن خودرو و روشن شدن چراغ روغن می‌شود. سطح روغن ماشین خود را بررسی کنید و ببینید که از حد استاندارد پایین تر نرفته باشد. زمان تعویض روغن موتور را در نظر داشته باشید و آن را با توجه به شرایط و زمان گفته شده در دفترچه راهنمای ماشین، تعویض کنید.

خراب شدن فیلتر روغن

اگر روغن ماشین را به تازگی عوض کرده‌اید اما با این حال باز هم چراغ روغن روشن شده است، باید به دنبال اشکال در فیلتر روغن باشید. در مقاله‌های قبل گفته‌ایم که همراه با تعویض روغن، فیلتر روغن نیز باید تعویض شود. گاهی اوقات در حین این عملیات، فیلتر به خوبی جا نیافتاده و کار نمی‌کند. همین مسئله باعث نشتی و بیرون آمدن روغن و در نتیجه روشن شدن چراغ روغن در خودرو می‌شود. استفاده از فیلتر‌های غیر استاندارد و بی کیفیت نیز باعث کم شدن سرعت گردش روغن و فشار آن می‌شود، همین مسئله خود دلیلی برای روشن شدن چراغ روغن در خودرو است.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید