کولر ماشین

کولر ماشین


شارژ گاز کولر ماشین و سرویس کولر ماشین

ما در این مقاله سعی داریم تا در رابطه با کولر ماشین اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

اگر به گذشته‌های دور، دورانی که پیکان‌های سفید و گوجه‌ای در سطح شهر جولان می‌دادند، نگاهی بندازیم، به یاد می‌آریم که این وسایل نقلیه ساخت وطنی، فاقد سیستم‌های سرمایشی مناسب بودند و آدم‌ها به هنگام مسافرت‌های درون و برون شهری و در روزهای گرم تابستان، راهی جز باز کردن شیشه‌های اتومبیل نداشتند تا گرمای داخل ماشین و آفتاب سوزان رو با هوای بیرون، تقلیل بدند. اما صنعت خودروسازی در گذر زمان آنقدر گسترده و پیشرفته شده که نه تنها این‌ روزها می‌شه با بستن شیشه‌های اتومبیل از گرما، حس خفگی نکرد، بلکه به واسطه وجود کولر ماشین، یک فضای معتدل و خنک داخل اتومبیل ایجاد میشه، بدون آنکه از گرمای بیرون با خبر بشیم.

و حالا سوال اینجاست که کولر خودرو، چه ویژگیهایی داره و چطور کار می‌کنه و چرا ما باید برای استفاده از کولر ماشین، نیاز به سرویس و شارژ کولر ماشین داریم؟ اینها سوالاتی هست که در هیئت تحریریه یوسان پارت مطرح شد و پاسخ اونها هم تا حد امکان در این مقاله آورده شده. امیدواریم بتونیم اطلاعات مفیدی در این زمینه ارائه بدیم.

کولر ماشین و اجزای تشکیل دهنده آن

در اصطلاح انگلیسی، automobile air conditioning، که به صورت A/C هم خوانده میشه، اولین بار در ماشین های گران قیمت و لیموزین و توسط یک شرکت اتومبیل سازی در نیویورک (۱۹۳۳)، ساخته و مورد استفاده قرار گرفت و بعدتر توسط شرکت پاکارد، اصلاح شد. اما ساخت کولرهای بهینه برای اتومبیل تاریخ طولانی داشته تا اینکه در سال ۱۹۵۳، یک سیستم قابل قبول برای اتومبیلها به وجود اومد.

کولر ماشین اجزای مختلفی داره و احتمالا آگاهی از اونها به همه ما کمک می کنه تا بتونیم رفتار بهتری با اتومبیل و کولر خودرو داشته باشیم و در عین حال، حواسمون به مشکلات احتمالی و اخطارهایی که در حین خراب شدن کولر می‌گیریم، باشه.

کمپرسور، یکی از اجزای مهم هر کولر ماشینی است

برای خنک کردن اتومبیل، گاز کولر ماشین، عامل اصلی هست. در این حالت منبع گاز مبرد (گاز سرد= گازی که به دلیل دمای پایین، قادر به گرفتن دمای محیط هست تا تبخیر بشه و به این ترتیب میتونه موجب سرد شدن محیط بشه) توسط یک کمپرسور، داخل کولر خودرو، به حرکت درمیاد. گاز به کمک کمپرسور، داخل بخش های مختلف سیستم حرکت می کنه تا گرمای اونها رو دریافت کنه. این مهمترین کار کمپرسور کولر ماشین خواهد بود.

رسیوردرایر (receive dryer)

رسیوردرایر، منبع ذخیره گاز سرد هست و در عین حال، باید رطوبت گاز در حین تبخیر رو بگیره. اما به این نکته دقت کنید: زمان هایی وجود خواهد داشت که فشار این گاز، بیشتر و یا کمتر از حد متعارف خواهد شد که همگی مربوط به شرایط جوی محیط خواهد داشت. در این حالت، بخش کنترلی رسیوردرایر، جریان برق را برای ایمنی دستگاه قطع خواهد کرد.

کندانسور یا همان رادیاتور کولر

کندانسور، وظیفه تبادل حرارتی رو به عهده داره. این بخش همیشه حواسش باشه تا گرمایی که گاز مبرد جذبش کرده رو به محیط بیرون انتقال بده.

اوپراتور

اواپراتور بخشی از کولر ماشین هست که رطوبت هوای داخل ماشین رو می گیره و همچنین گرمای هوای کابین رو کاهش می ده.

فن الکتریکی

فن الکتریکی رو میشه در دو بخش مختلف نصب کرد: یا روی کندانسور و یا روی رادیاتور. اگر روی رادیاتور نصب بشه، هوا از بیرون به داخل کشیده و روی سطح کندانسور وارد می شود.

گاز کولر ماشین

گاز کولر ماشین، هالوکربنی هست که از طریق سیستم تهویه ماشین، کار می‌کنه. این گاز، به طور مداوم بین فاز مایع و خنک می‌چرخه و طوری کار می‌کنه که دمای هوای اتومبیل، تنظیم بشه.

شارژ کولر ماشین

هر سال که قصد استفاده مجدد از کولر ماشین رو دارید، باید ابتدا کولر ماشین رو به یک تعمیرکار نشون بدید تا کولر رو از لحاظ فنی، بررسی کنه و شارژ کولر ماشین رو تمدید کنه. در غیر اینصورت، کولر به راحتی خراب خواهد شد.

اما شارژ کولر ماشین رو به دو شیوه اننجام میدن:

شارژ گاز کولر ماشین رو در دو مرحله انجام میدند. ابتدا باید کپسول گاز ماشین رو تهیه کرد، شیلنگ مخصوص کپسول رو با رابط شیلنگ، از یک سر به کپسول و از یک سر به والف کولر باید وصل کرد و شارژ کولر ماشین رو انجام داد. این بخش، فوت و فن خاص خودش رو داره و بهتره اینکار رو به یک متخصص بسپرید.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید