ESP یا سیستم پایداری خودرو چیست ؟

ESP یا سیستم پایداری خودرو چیست ؟


ESP یا سیستم پایداری خودرو چیست ؟

ESP یا سیستم پایداری خودرو مخفف (ٍElectronic Stabillty Program  ) می باشد.اگر خودروی شما دارای سیستم ESP باشد ، دو سیستم ایمنی فعال دیگر را نیز برای شما فراهم می کند . سیستم ترمز ضد ققل (ABS) و سیستم کنترل کشش (TCS) که در واقع سیستم ترمز ضدقفل (ABS) از قفل شدن چرخ ها در هنگام ترمزگیری جلوگیری می کند و هم چنین (TCS) مانع چرخیدن چرخ ها در هنگام شتاب گیری می شود. ABS و TCS در پویایی طولی خودرو مداخله می کنند درحالیکه ESP علاوه بر این دو ، پویایی جانبی خودرو را نیز بهبود می بخشد در نتیجه رانندگی پایدار در همه جهات را تضمین می کند.

80  درصد از تولید کنندگان وسایل نقلیه در اروپا از اختصار ESP برای برنامه پایداری الکترونیکی خودرو استفاده می کنند اما برخی از خودروسازان ، ESP را با نام های مختلف مانند DSC (کنترل پایداری پویا) ،  VSA(کمک به سیستم پایداری خودرو) و یا VSC (کنترل پایداری خودرو) به بازار عرضه می کنند. عملکرد همه ی این سیستم ها با عملکرد ESP ، در سیستم ایمنی خودرو ، یکسان است.

ESP  چگونه کار می کند؟

لیزخوردن خودرو ، یکی از دلایل اصلی تصادفات جاده ای است. مطالعات بین المللی نشان می دهد که حداقل 40 درصد از کل تصادفات مرگبار رانندگی، ناشی از لیزخوردن است. ESP می تواند تا 80 درصد از تصادفات ناشی از لیزخوردن خودرو جلوگیری کند.در واقع ESP تشخیص می دهد که این لیزخوردن قریب الوقوع است یا خیر سپس به سرعت در سیستم ایمنی خودرو مداخله می کند.

ESP  همیشه فعال است مگر اینکه به صورت فیزیکی از مدار قطع شود. درواقع یک میکرو رایانه ، سیگنال های حسگر ESP را کنترل می کند و این کار را 25 بار در هرثانیه بررسی می کند که آیا ورودی فرمان راننده با جهت واقعی حرکت خودرو مطابقت دارد یا خیر. اگر وسیله نقلیه در جهت دیگری حرکت کند ، ESP وضعیت بحرانی را تشخیص داده و بلافاصله واکنش نشان می دهد.

ABS ،TCSوESP ابتدا توسط بوش وارد بازار شدند.

 در این تصویر نحوه عملکرد ESP و تفاوت خودروهای دارای سیستم ایمنی ESP و بدون این سیستم را مشاهده می کنید.

سیستم پایداری خودرو یا ESPچیست ؟

در این تصویر اجزای مختلف سیستم ایمنی ESP را مشاهده می کنید:

  • واحد ESP-Hydraulic با واحد کنترل موتور یکپارچه ECU
  • سنسورهای سرعت چرخ
  • سنسور زاویه فرمان
  • سنسور سرعت و فشار جانبی
  • ارتباط با ECU مدیریت موتور

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید