سنجش سلامت برق خودرو

سنجش سلامت برق خودرو


سنجش سلامت برق خودرو

باتری یکی از اجزای با اهمیت خودرو است که باید توجه فراوانی به آن شود و برای سنجش سلامت برق خودرو باید وقت مناسبی گذاشته شود. در اینجا قصد داریم در رابطه با اینکه چگونه سلامت برق و باتری خود را بسنجیم بحث کنیم. در روزهای سرد زمستان مطمئن باشید که باتری شما امکان ارسال انرژی کافی برای استارت را دارد. البته همه بخش‌های یک خودرو از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما باتری پایه‌ترین بخش یک خودرو است. پیشنهاد می‌شود همیشه اطلاعات کافی در زمینه سلامت برق و باتری خودرو داشته باشید. با این اطلاعات مطمئن خواهید شد که یک روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید و قصد مراجعه به محل کار را دارید، خودرو شما را ناامید نخواهد کرد.

به صورت معمول، عمر باتری خودرو بین ۲ تا ۵ سال است. اما عناصر مختلف محیطی و نوع استفاده شما از آن، ممکن است عمر آن را کوتاه‌تر کند. حداقل سالی دوبار وضعیت برق و باتری خودرو را چک کنید و مطمئن شوید که محصول سالمی در اختیار دارید. ما در این مطلب چگونگی اطمینان از سلامت باتری خودرو را به شما آموزش خواهیم داد. همچنین در هر زمانی که مطمئن نیستید، سعی کنید از یک متخصص در زمینه خودرو کمک بگیرید.

سلامت برق و باتری خودرو را از متخصص جویا شوید.

باتری عضو سنگینی در خودرو است و وزن بالایی دارد. البته به دلیل وجود مایعات شیمیایی و اسید داخل آن، می‌تواند برای سلامت شما خطرناک باشد. تست‌های ساده‌ای وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما مطمئن‌ترین روش مراجعه به یک مکانیک یا متخصص برای تست سلامت باتری است. متخصصین از روش‌های مختلف مانند اضافه کردن فشار به باتری سلامت آن را می‌سنجند. البته اگر خیلی در پی دردسر نیستید، پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص در ارتباط باشید.

بررسی سلامت برق و باتری خودرو از طریق چراغ‌ها

یک باتری معمولی میزان انرژی ۱۲.۶ ولتی دارد که این میزان، ۱۰۰ درصد است. هنگامی که موتور خودرو روشن می‌شود این میزان ممکن است به ۱۳.۷ یا ۱۴.۷ هم برسد. ساده‌ترین کار برای تست سلامت برق و باتری خودرو استفاده از یک مولتی‌متر است. می‌توانید با مولتی‌متر متوجه شوید که ولتاژ باتری در چه حدی است.

اما اگر مولتی‌متر ندارید روش دیگری هم پیش روی شما قرار دارد.

خودرو و چراغ‌های جلو را روشن کنید. اگر نور چراغ‌ها کم و تیره هستند، به این معنا است که باتری انرژی کافی را ندارد و همین میزان انرژی از آلترناتور جاری می‌شود. اگر کمی گاز بدهید و ببینید که نور چراغ‌ها بیشتر می‌شود، احتمال کم بودن انرژی باتری حتی بیشتر است. اما اگر چراغ‌ها را روشن کردید و با مشکلی مواجه نشدید و میزان نور کافی بود، این یعنی برق و باتری خودرو در سلامت کافی قرار دارد.

نشانه‌های دیگر خرابی و مشکل باتری خودرو

به جز مراجعه به متخصص و تست چراغ، علائم دیگری هم وجود دارد که به شما اعلام می‌کند باتری دچار مشکلات مختلف است. این علائم و نشانه‌ها همگی مربوط به شکل ظاهری و همچنین عملکرد کلی خودرو است. اگر در هر قسمتی با تردید مواجه شدید، می‌توانید احتمال دهید که سلامت برق و باتری خودرو ۱۰۰ درصد نیست.

علائم نشان دهنده‌ی خرابی باتری:

  • مشکل در استارت: یکی از اصلی‌ترین نشانه‌ها در خرابی باتری خودرو، مشکل در استارت است. هنگامی که استارت می‌زنید، اگر با سرعت پایین استارت مواجه شوید یا اینکه صدای عجیب و آرامی از خودرو شنیدید، یعنی باتری توانایی کافی برای ارسال انرژی برای استارت را ندارد.
  • باد کردن یا بوی بد باتری: کاپوت را بالا بزنید و شکل ظاهری باتری را مشاهده کنید. اگر باتری شما باد کرده، یعنی مایعات درونی فاسد شده. اغلب گرمای بیش از اندازه باعث می‌شود که چنین اتفاقی رخ دهد. همچنین ممکن است بوی تندی به مشام شما برسد که بوی سولفور است. این بو زمانی پخش می‌شود که یک نشتی در باتری وجود داشته باشد.
  • چراغ باتری: در هنگام بازدید فیزیکی، نگاهی به چراغ باتری بیاندازید. باتری‌ها یک چراغ درون خود دارند که سلامت برق و باتری خودرو را مشخص خواهد کرد. این چراغ در حالت معمول باید سبز رنگ باشد. اما اگر رنگ آن تغییر کرده و قرمز شده، یعنی باتری در وضعیت خطرناکی قرار دارد و بهتر است که به فکر تعویض و تعمیر آن باشید.
  • سن باتری: همانطور که گفتیم باتری خودرو عمر و تاریخ استفاده مفید دارد که نباید آن را فراموش کرد. سن باتری را می‌توانید از اطلاعات حک شده روی بدنه آن متوجه شوید. در بهترین شرایط تا سه سال باتری شما مشکلی نخواهد داشت. اما پس از سه سال باید به صورت مداوم آن را بررسی کنید تا مشکلی رخ ندهد.

با باتری خودرو خوب رفتار کنید.

همه اجزای خودرو به نگهداری و مراقبت مناسب احتیاج دارند. تست و آزمایش مداوم، به شما اطمینان بیشتری خواهد داد. اما چگونه همیشه از سلامت برق و باتری خودرو مطمئن باشیم؟ اگر رفتار ما با باتری درست باشد، بدون شک با مشکلی مواجه نخواهید شد.

سعی کنید که از سفرهای کوتاه کمتر از ۲۰ دقیقه دوری کنید. این امر باعث می‌شود که باتری زودتر کارایی خود را از دست بدهد. همیشه قبل از خاموش کردن ماشین، اجزای برقی مانند کولر را قطع کنید. در این صورت هنگام استارت دوباره فشار زیادی به باتری وارد نمی‌شود. خودرو را در پارکینگ و دمای مناسب نگهداری کنید و مطمئن شوید که خودرو بیش از اندازه داغ نمی‌شود. همچنین هر چند وقت یک بار ماشین را روشن کنید و یک گردش طولانی با آن داشته باشید تا باتری توانایی شارژ دوباره را داشته باشد.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید