زمان تعویض لنت ترمز جک

زمان تعویض لنت ترمز جک

یکی از اجزای اصلی ترمزخودرو، لنت ترمز است، اما لنت ترمز چه وظیفه ای در خودرو ایفا می کند؟ لنت قطعه ای است که از هر بار تماس آن با دیسک خودرو یک اصطکاکی به وجود می آید که این اصطکاک موجب کند شدن حرکت ماشین و در آخر نیز توقف ماشین را در پی خواهد داشت. لنت یک وسیله مصرفی است که برای اینکه ترمز خودرو عملکرد مناسبی داشته باشد هر چند مدت یک بار باید آن را تعویض کرد. در خودرو جک نیز به همین صورت است و باید در زمان مناسب لنت ترمز را تعویض کرد. با توجه به اهمیت تعویض لنت در عملکرد درست ترمز ما در این مقاله به بررسی زمان تعویض لنت ترمز جک خواهیم پرداخت و پیرامون آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهیم داد پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

وظیفه لنت ترمز

لنت ترمز از دو قسمت کفشک لنت و اصطکاک لقه لنت تشکیل شده است قسمت اصطکاکی لنت ترمز پس از فشار دادن پدال به روتور ترمز می چسبد و موجب توقف خودرو می شود.

در گذشته لنت ترمز از آزبست تولید می شد این ماده گرمای حاصل از اصطکاک ترمز را می گرفت و در فضا پراکنده می کرد. آزبست در فضا گرد و غبار زیادی را پراکنده می کرد که این گرد و غبار برای سلامتی انسان زیان آور بود به همین خاطر امروزه برای جلوگیری از چنین پیشامدی تولید کنندگان لنت ترمز را از مواد آلی بی زیان می سازند که اغلب این لنت ها لاستیک، رزین و شیشه است. لنت های آلی برعکس لنت های آزبست در فضا آلودگی ایجاد نمی کنند از این نوع لنت ها بیشتر در خودروهای معمولی استفاده می شود.

زمان تعویض لنت ترمز جک

بهترین زمان تعویض لنت ترمز جک

زمان تعویض لنت ترمز در هر خودرو با هم متفاوت است بدین شکل که در خودرو جک باید زمانی لنت ترمز را تعویض کرد که ضخامت لنت به 6 میلی متر رسیده باشد. اگر ضخامت لنت ترمز کمتر از 6 میلی متر باشد احتمال آسیب رسیدن جدی به سایر قطعات از جمله دیسک وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از خسارت های بیشتر به قطعات خودرو جک بهتر است هر چه زودتر لنت ترمز را تعویض کنید.

خودرو جک نیز مانند خودروهای چینی از قسمت جلو دیفرانسیل می باشد پس در زمان ترمزگیری ماشین فشار بیشتری به قسمت های چرخ های جلو وارد می شود که لنت ها به سرعت دچار سایشو استهلاک می شوند. به این نکته دقت داشته باشید که لنت ترمز چرخ های سمت جلو خودرو جک را زودتر از لننت چرخ های عقب تعویض کنید در واقع برای چرخ های جلو متوسط زمان تعویض لنت بین 15 تا 20 هزار کیلومتر است که برای چرخ های عقب خودرو جک نیز بین 45 تا 50 هزار کیلومتر است. از جمله دلایل تفاوت قابل ملاحظه در کیلومتر تعویض لنت ترمز خودرو جک می توان به ساختار خودرو اشاره کرد. همان طور که در بالا اشاره کردیم خودرو جک از قسمت جلو دیفرانسیل می باشد به همین خاطر در مواقعی کم آن هم در زمان ترمزهای شدید لنت عقب خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل تاثیر گذار بر زمان تعویض لنت ترمز جک

نحوه رانندگی

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر زمان تعویض لنت ترمز جک ، نحوه رانندگی است .در زمان رانندگی در بعضی از مواقع پیش می آید که شما ترمزهای شدید و متوالی می گیرید که این امر موجب سایش و فرسودگی لنت ماشین می شود.

شرایط محیطی

آب و هوای بارانی و مرطوب نیز عاملی دیگری است که بر لنت ترمز تاثیر قابل توجهی دارد. هوای سرد و خشک و آب و هوای بارانی موجب کاهش عمر لنت می شود. شاید برایتان پیش آمده که در فصل زمستان در زمان روشن کردن خودرو هنگام ترمز گیری صدایی از لنت شنیده شود که بعد از مدتی صدا کاملا رفع می شود. صدای به وجود آمده از لنت در فصل سرما نشان دهنده اصطکاک بیش از حد لنت و در آخر نیز موجب کاهش عمر لنت می شود.

جنس و کیفیت لنت

انواع لنت های درجه یک و دو با کیفیت های متفاوت در بازار موجود است که هر کدام با قیمت های متفاوت به فروش می رسند. بهتر است از فروشندگان معتبر لنت مورد نظر را خریداری کنید تا بتوانید از خدمات گارانتی محصول نیز بهره مند شوید.

نوع جاده

نوع جاده نیز به نوبه خود یکی از عوامل تاثیر گذار بر زمان تعویض لنت ترمز خودرو جک محسوب می شود. به طور مسلم جاده ای که چاله و چوله زیادی داشته باشد در مقایسه با جاده صاف تاثیر زیادی در عمر لنت دارد و موجب کاهش عمر لنت ترمز می شود. در جاده های پر پیچ و جاده های که ترافیک شهری بالایی دارند نیز شما مدام و پشت سرهم مجبور به ترمز کردن خودرو هستید که این ترمزهای متوالی نیز موجب کاهش عمر لنت خواهد شد.

قطعات سیستم ترمز

سالم بودن قطعات سیستم ترمز موجب سالم ماندن لنت و از طرفی عملکرد درست ترمز را در پی دارد اما اگر خلاف این باشد و قطعات سیستم ترمز خراب شود و شما در پی تعمیر این قطعات نباشید به زودی شاهد کاهش عمر لنت ترمز خواهید بود.

زمان تعویض لنت ترمز جک

اهمیت تعویض لنت ترمز

تعویض لنت ترمز خودرو در دوره زمانی اهمیت بالایی دارد به این دلیل که لنت ها بر اثر ترمز متوالی و در اثر اصطکاک تمام خواهند شد. زمانی که لنت دچار سایش و فرسودگی می شود در عملکرد ترمز اختلال ایجاد خواهد کرد بدین صورت که پس از ترمز کردن ماشین طی مسافتی خودرو متوقف خواهد شد. لنت های فرسوده را باید به موقع تعویض کرد چراکه در صورت کوتاهی در تعویض لنت، احتمال بروز تصادف در جاده به مراتب افزایش خواهد یافت. یکی از تاثیرات منفی لنت فرسوده این است که به روتور ترمز آسیب جدی وارد می کند و شما را متحمل هزینه های زیادی در آینده خواهد کرد.

اما نشانه های تعویض لنت ترمز چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که خراب شدن سیستم ترمز خودرو با نشانه هایی همراه است که از همه مهمتر می توان به موار زیر اشاره کرد:

  • روشن شدن چراغ هشدار ترمز اشاره کرد. علاوه بر این اگر در زمان ترمز کردن سرو صدای ایجاد می شود که زیاد خوشایند نیست به شما با زیبا ن بی زبانی اعلام می کند که لنت ترمز ماشین تمام شده است.
  • اگر کل خودرو از جمله فرمان یا پدال  شروع به لرزیدن کنند این می تواند نشان از خراب شدن لنت خودرو شما باشد.
  • اگر در مواقع ترمز گیری احساس می کنید که خودرو به یک سمت کشیده می شود این نشانه هم می تواند دلیل بر تمام شدن لنت و خراب بودن سیستم ترمز باشد.
  • یکی از نشانه‌های بسیار مهم  در تمام شدن لنت کاهش قدرت ترمزگیری  خودرو است. در مواقعی که پدال ترمز را فشار می‌دهید و احساس می کنید که ترمز به درستی و مانند گذشته کار نمی کند این نشانه هم به شما اعلام می کند زمان تعویض لنت فرا رسیده است.

سخن پایانی

لنت یک وسیله مصرفی است که برای اینکه ترمز خودرو عملکرد مناسبی داشته باشد هر چند مدت یک بار باید آن را تعویض کرد. تمام شدن لنت خودرو به عواملی همچون نوع لنت، نحوه رانندگی، محل رانندگی و خراب شدن قطعات سیستم ترمز دارد. زمان تعویض لنت ترمز در هر خودرو با هم متفاوت است بدین شکل که در خودرو جک باید زمانی لنت ترمز را تعویض کرد که ضخامت لنت به 6 میلی متر رسیده باشد.خاطر نشان می کنیم که اگر لنت ترمز به موقع تعویض نشود خسارت های جبران ناپذیری به خورو وارد خواهد شد که شما را درگیر پرداخت هزینه های بیشتر در آینده خواهد کرد.