روغن گیربکس اتومات بهران MVLV | روغن گیربکس از بهترین روغن های گیربکس

روغن گیربکس اتومات بهران MVLV | روغن گیربکس از بهترین روغن های گیربکس


روغن گیربکس اتومات بهران MVLV

روغن گیربکس بهران اتوماتیک MVLV ، یک روغن تمام  سینتتیک و مرغوب است جهت گیربکس های اتوماتیک و  که با دارا بودن فرمولاسیون ویژه و عملکرد عالی، برای روانکاری و انتقال نیرو در جعبه دنده های اتوماتیک 6 سرعته و جعبه فرمان های هیدرولیک پیشنهاد می شود.

سطح کیفی روغن گیربکس اتوماتیک بهران MVLV

 • (Volkswagen-Audi G-055 005 (A,A2)/G-055 540 (A2
 • GM AW-1
 • Honda/Acura DW-1
 • Hyundai-Kia SP-IV/SPH-IV
 • JASO M315 TYPE 1-1A-LV
 • Mazda FZ
 • MB 236.12/236.14/236.41
 • Mitsubishi ATF-J3
 • Nissan Infinity Matic S
 • NWS-9638 T-5
 • Toyota Type WS

سایر ویژگی های روغن گیربکس اتومات 

وزن 1 kg
روغن پایه

Synthetic

بسته بندی

گالن یک لیتری

نوع روغن

روغن دنده اتوماتیک

برای خرید روغن گیربکس اتومات بهران حتما با ما در تماس باشید و از طریق زیر محصول را مشاهده و از مشخصات آن استفاده کنید.. اگر سوالی داشتید حتما با ما در تماس باشید، کارشناسان ما در تایم کاری پاسخگوی سوالات فنی و مربوط به خرید کالاهای لوازم یدکی فروشگاه هستند.

معرفی و اهمیت روغن گیربکس

روغن گیربکس ( Gear Box Oil ) یا روغن دنده خودرو یکی از روانسازهای مهم خودرو است که برای روانکاری چرخ دنده ها و قطعات متحرک موجود در سیستم انتقال قدرت خودرو بالاخص جعبه دنده استفاده می‌شود و واسکازین معادل کلمه روسی روغن دنده (Gear oil) می باشد. وجود مایعی روان کننده در این سیستم کاملا ضروری است تا علاوه بر تعویض آسان دنده خودرو موجب کاهش خوردگی و ساییدگی گردد. انتخاب روغن گیربکس مناسب و استفاده صحیح و تعویض به موقع روغن دنده مهم ترین راه حفاظت و نگهداری و افزایش طول عمر جعبه دنده یا گیربکس خودرو می باشد. با این حال بسیاری از رانندگان خودرو توجهی به روغن دنده خودرو ندارند و این امر می تواند منجر به مشکلات اساسی به ویژه در گیربکس های اتوماتیک گردد.

خواص روغن گیربکس

همانطور که در مقاله آشنایی با انواع گیربکس خودرو تشریح گردید، اصلی ترین قطعات موجود در گیربکس خودرو چرخ دنده ها هستند که دائما در حال حرکت و تماس با سایر چرخ دنده ها و قطعات جعبه دنده می باشند. بنابراین روغن دنده با توجه به شرایط عملیاتی سخت و ویژه جعبه دنده، می بایست دارای خواص ویژه ای برای روانکاری گیربکس خودرو باشد.

گرانروی مناسب روغن گیربکس

به جرأت می توان ادعا نمود گرانروی روغن دنده مهمترین ویژگی آن است. روغن گیربکس باید به اندازه کافی سیال باشد تا به راحتی در جعبه دنده – حتی زمانی که هوا سرد است – توانایی گردش داشته باشد. روغن دنده می بایست دارای گرانروی مناسبی باشد تا در سرعت ها و فشارهای و حرارت عملکردی گیربکس با تشکیل لایه های روغن، توزیع روغن به تمام سطوح روان شونده را تضمین نماید. گرانروی موجب اطمینان از ایمنی دنده ها و کارکرد بدون صدای جعبه دنده می باشد.

پایداری برشی عالی

روغن گیربکس می بایست در کارکردهای طولانی بتواند گرانروی مناسب خود را حفظ نماید.

فشارپذیری بالا و ظرفیت تحمل بالا

یكی از مهم ترین خصوصیات عملكردی روغن گیربکس، دارا بودن خاصيت فشارپذيری بالا و ظرفیت تحمل بالا برای به حداقل رساندن فرسايش و سایيدگی چرخ دنده ها بـرای دنـده هایی است كه در شرايط عملیاتی سخت كار می كنند. خاصیت فشارپذیر بالا یا ظرفیت تحمل بار بیشتر با استفاده از مواد افزودنی در روغن دنده تامین می شود. به این نوع روان كننده ها، روانكارهای فشار پذیر (EP: Extreme Pressure) گفته می شود.

پایداری و مقاومت شیمیایی بالا

روغن دنده می بایست در تماس با فلزاتی همچون فولاد، برنز و یا دیگر آلیاژهای مس سازگاری مناسبی داشته باشد و از لحاظ شیمیایی پایداری و مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون و سفت شدن در حرارتهای بالا داشته و روی قطعات و چرخ دنده ها لایه روانکار پایداری ایجاد نماید.

ضد زنگ و ضد خوردگی

روغن گیربکس می بایست غیرخورنده باشد تا علاوه بر جلوگیری از خوردگی چرخ دنده ها در اثر واکنش های شیمیایی، از خوردگی شیمیایی سطوح فلزی ممانعت نماید. خاصیت ضد زنگ نیز برای جلوگیری از زنگ زدگی سطوح فلزی می باشد.

پایداری در برابر کف کردن

ایجاد کف در محیط روانکاری، موجب می گردد که لایه مناسبی از روغن بر روی دندانه ها و چرخ دنده تشکیل نگردد. بنابراین ضدکف بودن از خواص و مشخصه های مهم روغن دنده است که از تشکیل مقادیر بیش از حد کف در جعبه دنده جلوگیری می نماید.

آبگریزی

روغن دنده می بایست قدرت جدا شدن سریع از آب برای حفاظت از تشکیل امولسیون های مضر را دارا باشد. چرا که که رطوبت موجود در محيط اطراف گیربکس به هنگام پايان کار دنده ‏ها تمايل به ميعان دارند، بنابراین روغن دنده بايد توانايی جداسازی و دفع آب و يا رطوبت را داشته باشد.

سازگاری با کاسه نمدها و آب بندها

سازگاری روغن دنده با کاسه نمدها و آب بندها، از امکان واکنش شیمیایی روغن با کاسه نمد و آب بندها جلوگیری می کند.

چسبندگی

درصورتی که روغن دنده دارای چسبندگی مناسبی نباشد، در اثر نیروی گریز از مرکز در سرعت های بالا موجب هدررفت روغن می گردد.

انواع روغن های دنده

گیربکس های اتوماتیک و دستی هر دو به نوعی عملکرد یکسانی دارند که به ما اجازه تعویض دنده برای کنترل سرعت حرکت را می دهد. اما چیزی که باعث اختلاف این دو گیربکس می ­شود نوع فرآیند انتقال قدرت و نوع و عملکرد روغن دنده موجود در گیربکس می باشد.

روغن گیربکس دستی

روغن گیربکس دستی برای جعبه دنده های دستی و دیفرانسیل ها مورد استفاده قرار می گیرد و به MTF مشهور است که مخفف Manual Transmission Fluid می باشد. میزان غلظت روغن دنده دستی به مراتب بیشتر از روغن موتور است. این غلظت بالا در روغن دنده های دستی به خاطر درگیر شدن شدید چرخ دنده­ در گیربکس دستی می باشد. روغن های دنده دستی نیز از نظر طبقه بندی، شباهت زیادی به روغن های موتور دارند. انواع روغن دنده های دستی از لحاظ گرانروی ( ویسکوزیته ) و سطح کیفی روغن دنده طبقه بندی می گردد.

طبقه بندی روغن های گیربکس دستی

گرانروی روغن دنده دستی

برای طبقه بندی روغن های گیربکس دستی براساس غلظت همانند روغن موتور، استانداردهای متعددی همچون SAE، ISO، MIL وجود دارد. در کشور ما معمولا استاندارد انجمن مهندسی خودرو  ( Society of Automotive Engineers ) SAE استفاده می گردد.

درجه های گرانروی SAE طراحی شده برای روغن هـای دنـده اتومبيـل معمـولا 140،90،85W،75Wو250 می باشد. درجه های گرانروی که با حرف W همراه هستند، برای کاربرد در درجـه حـرارتهـای پـايين (فصل زمستان) و درجه های گرانروی بدون حرف W، برای کاربرد در درجه حرارتهای بالا (تابستان) طراحی شده اند.

يک روغن دنده چند درجه ای مثلا SAE 75W-90 ترکيبی از خواص روغن برای درجه حـرارت هـای پـايين مثل يک روغن SAE 75 W عمل می كند و برای درجه حرارتهای بالا مثل خواص روغن دنده تک درجـه SAE 90 عمل می كند. استفاده از روغن دنده چند درجه ای ( مالتی گرید ) در کل سال توصيه شده اسـت.

سطح کیفی روغن دنده های دستی

همان طور که در بالا اشاره گردید، یکی از ویژگی های مهم روغن گیربکس دستی ظرفیت تحمل بار یا فشار پذیر (EP) است. استاندارد API که توسط انیستیتو نفت آمریکا به منظور تفكیک بین روغن های دنده خودرو با سطوح مختلف خواص فشار پذیری (EP) برای روغن دنده های دستی تدوین گردیده است، روغن گیربکس دستی را از لحاظ کیفیت به هفت سطح کیفی زیر تقسیم می کند. البته استاندارد AGMA ( American Gear Manufacturers Association ) نیز برای تقسیم سطوح کیفی روغن دنده وجود دارد، که چندان مرسوم نمی باشد.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید