نگهداری صحیح خودرو

نگهداری صحیح خودرو


راهکارهایی برای نگهداری صحیح از خودرو

راه کارهایی برای نگهداری صحیح از خودرو در این مقاله وجود دارند که می توانید به ان بپردازید. برای اینکه عمر مفید خودروی خود را افزایش دهید، نیاز است که برخی نکات را رعایت کنید. با انجام این کارها نه تنها در هزینه‌هایی که ایجاد می‌شود صرفه‌جویی خواهید کرد، بلکه استفاده از خودرو برایتان لذت‌بخش می‌شود. در اینجا راهکارهایی برای نگهداری صحیح از خودرو را بررسی می‌کنیم. عمر مفید خودروهای خارجی چیزی در حدود ۳۲۰ تا ۴۰۰ هزار کیلومتر برآورد شده که این رقم یک بازه‌ی زمانی در حدود ۱۰ ساله را شامل می‌شود. اما در رابطه با خودروهای داخلی این ارقام بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است. مطابق آمارهای جدیدی که ستاد معاینه فنی تهران در سال ۱۳۹۷ منتشر کرده است نرخ استهلاک خودروها در تهران و سایر کلان شهرهای مشابه آن، بیش از حد انتظار است. طبق این آمار، ۵۰ درصد از خودروهایی که هنوز زمان اخذ معاینه فنی آنها فرا نرسیده‌‌، در آزمایشات معاینه فنی برتر رد شده‌اند.

به عقیده کارشناسان، ترافیک سنگین و شیب زیاد در اکثر مناطق تهران و سایر شهرهای مشابه، علت اصلی کاهش عمر مفید خودروها و افزایش میزان آلایندگی آنها است. خودروها به هیچ وجه برای درجا کار کردن ساخته نشده‌اند و ترافیک سنگین کلان شهرها، فشار مضاعفی را بر آنها تحمیل می‌کند. از سوی دیگر کیفیت پایین سوخت از جمله عواملی است که کاتالیزور خودرو را در بازه‌ی زمانی محدودی مستهلک و آلایندگی آن را افزایش می‌دهد. علاوه بر تمامی موارد یاد شده، باورها و عادات غلط ما ایرانیان در حین رانندگی و عدم نگهداری صحیح از خودرو نیز از جمله مواردی هستند که هر ساله خسارات مادی و معنوی بسیاری را بر ما و جامعه تحمیل می‌کند.

در اینجا به طور اجمالی برخی از این اشتباهات حین رانندگی را با یکدیگر مرور می‌کنیم

  • نگه داشتن پدال ترمز برای عبور از سرعت‌گیر

در حین ترمز بیش از نیمی از وزن خودرو به چرخ‌های جلو اعمال می‌شود. از طرفی هم ترمزها طوری طراحی شده‌اند که به‌صورت ضربدری عمل می‌کنند. این امر به دلیل این است که اگر ترمز یک طرف خودرو عمل نکرد، طرف دیگر به‌موقع عمل کند. اگر سرعت شما در حین نزدیک شدن به سرعت‌گیر، زیاد باشد، هنگام رد شدن از روی سرعت‌گیر، خودروی شما یا سر می‌خورد و یا به طرفین منحرف می‌شود که در نهایت موجب تصادف می‌شود. بهترن کار این است که قبل از نزدیک شدن به سرعت‌گیر، ابتدا پا را روی پدال ترمز گذاشته، سرعت را کم کنید و به آرامی از روی آن رد شوید. شتن شیشه‌ها به‌جای استفاده از کولر

 این مورد یکی از شایع‌ترین اشتباهات در میان رانندگان ایرانی است. آزمایش‌ها نشان می‌دهند که برخلاف تصور بسیاری از ما، پایین نگه داشتن شیشه در مقایسه با روشن نگه داشتن کولر، میزان مصرف سوخت را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

  • خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

این مورد باعث فشار زیادی روی کلاچ و گیربکس می‌شود.

  • تعویض نکردن به موقع فیلتر روغن

تعویض نکردن به ‌موقع فیلتر روغن و یا استفاده از فیلترهای ارزان و بی‌کیفیت از جمله عوامل آسیب‌رسان به خودرو است.

  • بالا آوردن ترمز دستی بدون استفاده از دکمه‌ی آن

 بسیاری از ما تصور می‌کنیم که دکمه‌ی تعبیه شده در ترمز دستی‌ها فقط برای پایین آوردن آن کارایی دارد. در صورتی که در حین بالا آوردن ترمز دستی نیز باید از این دکمه استفاده کنید. زیرا رعایت نکردن این نکته، علاوه بر ایجاد خرابی در چرخ دهنده‌ها، فشار بسیار زیادی را به سیم ترمز دستی وارد می‌کند.

  • اطلاع نداشتن از ضرورت تعویض روغن گیربکس

واسکازین هم مانند سایر روغن‌ها نیاز به تعویض دارد. این یکی از نکاتی است که رانندگان ایرانی از آن بی اطلاع هستند. تعویض به موقع روغن گیربکس یکی از اصلی‌ترین عوامل ارتقاء کارکرد و سلامت آن است.

  • گرفتن همزمان ترمز و کلاچ برای توقف خودرو

نگه داشتن همزمان ترمز و کلاچ باعث کاهش نیروی ترمز می‌شود که این روند توقف خودرو را کند می‌کند. بهتر است ابتدا با نگه داشتن ترمز، سرعت خودرو را کم کرده و قبل از به لرزه افتادن و خاموش شدن خودرو، با کلاچ آن را متوقف کنید.

  • استفاده از آب لوله کشی در رادیاتور و منبع شیشه‌شوی

 دامنه‌ی آسیب‌های استفاده از آب لوله کشی تنها به رادیاتور محدود نمی‌شود، بلکه واتر پمپ، موتور و واشر سرسیلندر خودرو را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین استفاده از آب لوله‌ کشی در منبع شیشه‌شوی، علاوه بر ایجاد رسوبات فراوان در منبع، آسیب های فراوانی را نیز متوجه شلنگ‌ها، نازل‌ها و پمپ می‌کند. بهترین گزینه برای این کار استفاده از آب چند بار جوشانده شده است.

  • سنگین کردن بیش از حد خودرو و استفاده غیرضروری از باربند

خودروی سواری برای جابه‌جایی بار و اثاثیه منزل ساخته نشده است. قرار دادن لوازم سنگین در صندوق عقب ماشین، موجب آسیب جدی به آن شده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

درصورتی که به باربند نیاز ندارید، آن را باز کنید.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید