دلیل سوختن دینام خودرو

دلیل سوختن دینام خودرو


دلیل خرابی و سوختن دینام خودرو

⬅️ یکی از مهمترین نکاتی که باید بدانیم این است که چرا و به چه دلیل سوختن دینام خودرو ما رخ می دهد و دینام خودرو می سوزد. وسایل برقی که در این حال با حداکثر ظرفیت خود کارمی کنند باعث مصرف ذخیره برق باطری می گردنند.این کمبود برق را می باید دینام جبران نماید. به دلیل پایین امدن دور موتور; دینام دیگر توان مداوم شارژ باطری را نداشته و برق وسایل توسط دینام تامین میگردد که باعث فشار مضاعف بر دینام و در نهایت اگر این مدت زمان طولانی باشد باعث سوختن دینام می گردد.

? ما به شما پیشنهاد می کنیم تا 😕

? از باطری که دارای ظرفیت بیشتر(امپر ساعت حداقل 65امپر) است استفاده گردد.
 
? در صورتیکه مدت زمان توقف طولانی است بافشار دادان پدال گاز دور موتور را تا حدود2000دور در دقیفه به صورت متناوب بالا ببرید.
 
? دور فن کولررا حدالامکان در پایین ترین درجه ان قرار دهید.

? شل بودن تسمه دینام مرتبابازدید گردد.
 
? از روشن کردن چراغها در زمانهای غیرضرورخوداری نماید

دلیل سوختن دینام خودرو و عواملی که در این خرابی تاثیر دارند

یکی از مشکلات رایج برقی خودروها ، خرابی یا سوختن دینام خودرو است که با خراب شدن آن پس از زمان کوتاهی خودرو از حرکت می ایستد زیرا کار دینام تامین برق خودرو است و ادامه حرکت مستلزم رسیدن برق به قسمت های مختلف موتور می باشد.در این بخش شما را با علت های مختلف خرابی دینام آشنا می کنیم.

علائم خرابی دینام ماشین

نور چراغ‌های خودرو کم یا خیلی زیاد می‌شود

همانطور که گفته شد، دینام مسئول تامین برق در قسمت‌های برقی است و اگر خراب باشد این قسمت‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند. وقتی دینام خراب باشد، ممکن است چراغ‌های تعبیه شده در قسمت داشبورد و یا چراغ‌های بخش جلویی خودرو کم نور‌ شوند.

البته گاهی نیز ممکن است این چراغ‌ها به شدت پر نور شوند. با کم نور یا پر نور شدن غیرعادی این چراغ‌ها راننده می‌تواند هشدار مبنی بر عدم کارایی درست دینام خودرو دریافت کند، به بررسی آن بپردازد و در صورت بروز مشکل جدی به تعمیر دینام پراید مبادرت کند.

ماشین روشن نمی‌شود

گاهی ممکن است با چرخاندن سوئیچ و استارت خوردن تنها صداهایی مبهم به گوش برسد و خودرو روشن نشود. در این لحظه محتمل‌ترین اتفاق ضعف در باطری یا اصطلاحا خوابیدن باطری است. دلیل از کار افتادن یا خوابیدن باطری نیز چیزی به جز خراب بودن و عدم کارایی درست دینام نیست.

چرا که باطری ماشین به هنگام خراب شدن دینام به جای اینکه جریان برق را در خود نگهداری کند، سعی می‌کند جریان الکتریکی بیشتری از دینام بگیرد و از آنجا که دینام خراب است، باطری هم کار به جایی نمی‌برد و پس از مدتی غیرفعال می‌شود.

راه تشخیص قطعی خرابی دینام در این شرایط آن است که خودرو را به واسطه هل دادن روشن کنید و متعاقب آن، وایرهای باطری را در بیاورید. اگر دینام توان شارژ کردن قطعات و سیستم را نداشته باشد، ماشین خاموش خواهد شد و این یعنی دینام خراب شده است. لذا می‌بایست به سرعت نسبت به تعمیر دینام پراید اقدام نمود.

بوی سوختن و یا صدا از موتور

بنا بر گفته بسیاری از کارشناسان، چنانچه دینام خودرو دچار مشکل شده باشد، از کاپوت صدایی شبیه سوت و جیغ به گوش خواهد رسید. از طرف دیگر، استشمام بوی سیم و یا لاستیک سوخته نیز می‌تواند حاکی از خرابی دینام پراید باشد.

خوابیدن باتری خودرو

هنگامی که دینام خودرو به درستی کار خود را انجام ندهد، باتری به جای اینکه به صورت یک انبار برای تامین برق خودرو عمل کند، مجبور است تا جریان برق بیشتری را از دینام خودرو بیرون بکشد تا عملکرد ضعیف دینام خودرو را جبران کند.

علت خرابی دینام خودرو

برخی مواقع ما با مشکلاتی مانند روشن شدن چراغ روی داشبورد ، کم نور شدن چراغ های جلو ، لرزیدن آمپرها ، صدای غرغر زیر کاپوت و به مشام رسیدن بوی بد در ماشین رو برو می شویم که همه این علائم به علت خرابی دینام و وجود مشکلی در آن است که اگر به آن ها بی توجهی کنیم، ممکن است باعث بروز مشکلاتی جدی، از استارت نزدن گرفته تا از کار افتادن کامل خودرو شود.

دینام دستگاه نسبتاً ساده ای است که از چند بخش کوچک تشکیل شده است اما نقشی حیاتی ایفا می کند و وظیفه آن شارژ باطری و تامین برق خودرو است.بیشتر خرابی دینام به علت سوختن دیود و یا سیم پیچی آرمیچر و یا استاتورمی باشد .

بررسی دلایل خرابی دینام خودرو

عوامل زیادی در خرابی یا سوختن دینام تاثیر می گذارند که این عوامل عبارتند از :

گرمی هوا: موجب بالا رفتن درجه حرارت موتور و به مدار آمدن دور فن ثانویه با حداکثر دور می شود، همچنین استفاده از کولر خودرو و قرار دادن دورفن کولر در دور حداکثر و ترافیک سنگین شهرها موجب کاهش سرعت خودرو و کاهش دور موتور می شود ، در نتیجه قدرت تولید برق دینام پایین می آید.

وسایل برقی که با حداکثر ظرفیت خود کارمی کنند موجب می شوند ذخیره برق باطری به مصرف برسد و این کمبود برق با دینام جبران گردد.

هنگامی که دور موتور پایین می آید دینام نمی تواند به طور دائم باطری را شارژ کند و برق وسایل توسط دینام تامین می گردد ، در نتیجه بر دینام فشار زیادی وارد می شود که این فشار در طولانی مدت موجب سوختن دینام می شود.

پر کردن نادرست باتری

اگر دینام خودرو خراب باشد و برق را به باتری نرساند، با پر کردن مداوم باتری خالی شده دردی درمان نمی‌شود. حتی اگر شما از بهترین باتری هم در خودرویتان استفاده کنید؛ بالاخره با فشار­های وارد شده به آن دچار خرابی شده و در اصطلاح باتری می­‌خوابد.

روشهای پیشگیری از خرابی دینام خودرو

  • استفاده از باطری هایی که دارای ظرفیت بیشتر (آمپرساعت حداقل 65 آمپر) هستند.
  • قرار دادن دور فن کولر در پایین ترین درجه
  • بازدید مرتب وضعیت شل یا سفت بودن تسمه دینام
  • خودداری از روشن کردن چراغ ها در زمان های غیر ضرور
  • فشار دادان پدال گازو بالا بردن دور موتور تا حدود 2000 دور در دقیقه در مدت زمان توقف طولانی.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید