لنت ترمز کیا

 

سایت یوسان پارت در این مقاله می خواهد به بررسی لنت ترمز کیا بپردازد و ابعاد مختلف آن را به طور کامل برایتان توضیح دهد.

لنت ترمز یکی از اصلی ترین اجزای پدال ترمز است که از نیرو های بازدارنده حرکت در خودرو ها به حساب می آید.  در واقع لنت ترمز یک وسیله حیاتی برای هر خودرویی به حساب می آید که چنان چه فرسوده گردد امنیت رانندگی و خودروی شما دچار مشکل می گردد.

لنت ترمز کیا

لنت ترمز کیا چیست و وظیفه ی آن چیست؟

لنت ترمز کیا دارای دو قسمت است:

 • کفشک لنت ترمز: سطح محکم
 • لقمه لنت ترمز: سطحی اصطکاکی که بر روی کفشک قرار دارد.

وقتی که بر روی پدال ترمز فشار داده شود،  لقمه لنت به قسمت داخلی و خارجیِ روتر ترمز می چسبد و به علت اصطکاک بین دو قسمت، سرعت خودرو کم می شود. البته لقمه لنت نیز به تنهایی از پنج دسته مختلف تشکیل شده است که در ادامه آن ها را نام برده و هر یک را توضیح می دهیم:

لنت ترمز کیا

1. دسته نیمه متالیک لقمه لنت ترمز:

این دسته دوام و قدرت انتقال گرمای زیادی دارد و مناسب بسیاری از خودرو ها است. این دسته از ۳۰ تا ۶۵ درصد فلز تشکیل شده است، صدای زیادی حین کار دارد، سریع تر روتر ترمز را فرسوده می کند و کارایی خود را در دما پایین از دست می دهد.

2. دسته بدون آزبست ارگانیک لنت ترمز:

در تولید این دسته از فیبر، رزین و مواد پُرکننده استفاده شده است. در مقایسه با دسته اول صدای کمتری دارد، نرم تر است ولی زودتر فرسوده خواهد شد و همچنین خاک بیشتری نیز به وجود می آورد.

 • دسته کم متالیک لنت ترمز: ده تا سی درصد از این دسته از لنت ها متشکل از مواد ارگانیکی مثل آهن و مس است. این دسته از لنت ها با وجود صدای زیاد و تولید زیاد خاک اما قدرت و انتقال گرمای بسیار عالی دارند.
 • دسته سرامیکی لنت ترمز: این دسته از لنت ها به اندازه کمی از فلز ساخته شده اند و بخش اصلی سازنده آن ها از سرامیک و فیبر به وجود آمده است. به همین علت صدای کمتر، خاک کمتری دارند و دیرتر نیز خورده می شوند اما قیمت بسیار بالاتری دارند
 • دسته زینتری لنت ترمز: این دسته از لنت ها خوردگی بالایی دارند و عمرشان کوتاه است. کاربرد آن ها بیشتر در خودرو های آفرود و مسابقه ای است و بهتر است در خودرو های معمولی استفاده نشود چرا که قدرت ترمز گیری را کم می کنند.

لنت ترمز کیا
علت تعویض لنت ترمز کیا

تمام شدن سطح اصطکاک

فرسوده شدن روتر ترمز

فرسوده شدن لنت ترمز کیا

زمان تعویض لنت ترمز کیا

بین چهل تا صد و ده هزار کیلومتر هر لنت ترمز کیا می تواند عمر کند اما بهتر است هر پانزده هزار کیلومتر چک شده و از سالم بودن آن مطمئن شوید و احتمالا هر پنجاه هزار کیلومتر لازم باشد آن را عوض کنید تا حداکثر کارایی را داشته باشد.

علائم رسیدن زمان تعویض لنت‌ ها

لنت ترمز کیا

1. روشن شدن چراغ هشدار ترمز

2. سر و صدا در سیستم ترمز

3. به لرزش در آمدن پدال خودرو یا لرزش در کل خودرو

4. ایجاد کشیدگی خودرو به یک سمت هنگام ترمز

5. کم شدن قدرت ترمز

میزان خورده شدن لنت ترمز کیا

 1. مدل رانندگی

  2. مکان رانندگی

  3. سفت شدن پدال ترمز

  4. نوع جنس اجزای سیستم ترمز

 

نتیجه گیری نهایی درباره ی مقاله ی لنت ترمز کیا

لنت ترمز کیا

سایت ما در این مقاله به بررسی ابعاد گوناگون لنت ترمز کیا پرداخت و آن را خیلی مختصر برای شما همراهان معرفی نمود.

به طور کلی، لنت های ترمز جلو و عقب کیا دارای قیمت یکسانی هستند. و با هزینه تعویض و خرید بین پنجاه تا صد دلار برای هر لنت ترمز ممکن است نیاز به هزینه باشد.

در پایان از این که با مقاله ی لنت ترمز کیا با سایت ما، همراه بودید، سپاس گزاریم.

امیدواریم که با توجه به مقاله ی لنت ترمز کیا به اهمیت کاربردی این وسیله ی پی برده و حتما هر ماه آن را بررسی کنید.

 

هیچ محصولی یافت نشد.