لنت ترمز کیا پیکانتو

 

پیش درآمد

وقتی که می خواهیم یکی از مهمترین قطعات خودرویی به نام کیا پیکانتو را بررسی نمائیم اگر اطلاعاتی از خودرو نداشته باشیم و یا اینکه آن قطعه را نشناسیم شاید نتوانیم ارتباط آنها را بایکدیگر به خوبی برقرار کنیم .

پس قبل از اینکه لنت ترمز کیا پیکانتو را معرفی کنیم ، شناخت کوتاهی از خودرو و ساختار لنت های ترمز که در سال 1902 میلادی اختراع گردید تا امروز که برای هر برند و مدل خودرو با تناسب سالی که در آن تولید گردیده و شماره فنی اختصاصی ای که به آن می دهند خواهیم داشت با یوسان پارت با ما همراه باشید.

لنت ترمز کیا پیکانتو

تاریخچه کوتاهی از خودرو کیا پیکانتو

شرکت کیا موتورز در سال 1944 میلادی در حومه پایتخت کشور کره جنوبی یعنی شهر سئول از کارگاهی کوچک ولی با رویائی بزرگ شروع بکار نمود . در حال حاضر آنقدر تنوع محصول در تولید خودرو و مونتاژ آنها در کشورهای همجوار و غیرهمجوار دارد که شرح آن به خودی خود مقاله ای مشروح و مفصل می خواهد .

خودروی کیا پیکانتو یک هاچ بک کوچک است که در سری سگمنت A  قرارگرفته است . در سال 2003 در نمایشگاه خودروی فرانکفورت آلمان رونمایی و در سال 2004 تولید آن شروع گردید .

از ابتدای تولید خودروی کیا پیکانتو به دلیل حجم مناسب آن و بسیاری از مزایای دیگر مورد استقبال قرارگرفت تا سال 2011 که تولیدکنندگان را ترغیب نمود تا نسل دوم آن را با معرفی اتاق TA شروع نمایند و این مدل ، اولین کیا پیکانتو بود که به بازار خودروی ایران واردگردید .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

کیا پیکانتو TA جایگزین ماتیز

طراحی کیا پیکانتو در کشور آلمان توسط گروه طراحان خودرو به سرپرستی پیتر شرایر صورت پذیرفت . طراحان این خودرو تلاش نموده اند تا خودرویی اسپرت با رعایت امضای شرکت کیا موتورز که همان جلو پنجره موسوم به پوزه ببر است ارائه کنند .

وقتی از روبرو به این خودرو نگاه می کنیم شاهد چراغ ها و کاپوت کوچک ، چراغ های مه شکن با ایجاد ورودی های هوا بر روی سپرها کمی تیپ خشن و خشک به آن داده است .

به دلیل تیپ تهاجمی کیا پیکانتو مورد استقبال جوانان قرارگرفته است ولی رعایت و دقتی که درخصوص نمای روبرو و جانبی خودرو صورت گرفته توجه خاصی به عقب خودرو نشده است و عقب خودرو بسیار ساده و معمولی طراحی گردیده . درمورد کابین داخلی خودرو نیز سعی شده است با نگاه جوان پسند طراحی گردد که در اینکار موفق بوده اند .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

مشخصات فنی کیا پیکانتو TA

نسل دوم کیا پیکانتو TA بین سال های 2011 تا 2017 در خط تولید قرارگرفت ، که در زیر بخشی از مهمترین آیتم های فنی آن آورده می شود .

پیشرانه 4 سیلندر با 16 سوپاپ ، حجم موتور 1248 سی سی دیفرانسیل جلو با قدرت موتور 85 اسب بخار و گشتاور 121 نیوتن متر ، 4 دنده خودکار تیپ ترونیک ، با شتاب 9/12 ثانیه و حداکثر سرعت 160 کیلومتر بر ساعت ، مصرف سوخت ترکیبی 3/5 لیتر در صد کیلومتر ، حجم باک 35 لیتر با آلایندگی یورو 4 .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

آپشن ها و امکانات رفاهی کیا پیکانتو TA

سیستم ترمز ABS – EBD ، پایداری VSM با کنترل الکتریکی پایداری ESC ، داشتن 6 کیسه هوا ، قابلیت تنظیم تمامی سیستم های صوتی از روی فرمان خودرو .

دارای سیستم HAC که همان سیستم کمکی شروع حرکت در سربالائی است ، امکان تاشدن صندلی های عقب ، نصب سیستم ضد سرقت ، فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع ، دارای 4 ستاره ایمنی خودرو از مؤسسه بین المللی یورو الکپ که نشان دهنده امنیت بالای این خودرو است .

همانطور که ملاحظه فرمودید خودروی کیا پیکانتو دارای سیستم ترمزهای قابل قبولی است ولی همین سیستم ترمز قابل قبول اگر لنت ترمز مناسبی نداشته باشد کل سیسم ترمز ناقص و معیوب است .

پس قبل از اینکه به سراغ لنت ترمز کیا پیکانتو برویم مناسب است یک شناخت کلی و مجمل از اینکه لنت ترمز چیست ؟ چگونه ساخته می شود ؟ اواع آن و بهترین نوع آن چیست داشته باشیم .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

لنت ترمز چیست ؟

لنت ترمز که به عنوان یکی از مهمترین قطعات سیستم ترمز خودرو معرفی می گردد از زمان اختراع آن تا حال حاضر بسیار تغییر کرده است که این تغییرات بیشتر در لقمه لنت ترمز است .

اولین ماده ای که به روش نوین برای لقمه لنت ترمز استفاده شد ماده ای بود به نام آزبست که مشخص گردید در اثر مجاورت با گرما و اصطکاک گازی سمّی را تولید و منتشر می کند که برای محیط زیست و انسان بسیار مضر و زیان آور است .

به همین جهت استفاده ماده آزبست مطلقاً ممنوع گردید و چنانچه مشخص شود تولید کننده ای از این ماده استفاده نماید ، به هر میزان شدیداً برخورد قانونی خواهد شد .

 لنت ترمز کیا پیکانتو
لنت ترمز دانگ فنگ

لنت ترمز دیسکی

تا چندی پیش بیشتر خودروها برای چرخش تایرها از کاسه چرخ استفاده می کردند که لنت های مخصوص به خود را داشتند با تغییر تکنولوژی تولید که کاسه چرخ جایش را به دیسک های تخت داد ، در تکنولوژی لنت های ترمز نیز تغییرات اساسی صورت گرفت .

لنت های ترمز به صورت جفتی که در اصطلاح انگلیسی به آنها Brake Pade گفته می شود در دوطرف دیسک نصب شده و با فناوری تزریق روغن به کالیپرها و بسته شدن پیستون های کالیپر ، لنت های ترمز به طرف دیسک ها هدایت شده و براساس میزان فشار وارده بر پدال ترمز خودرو حرکت چرخ ها کند و کندتر شده تا از حرکت باز ایستد .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

انواع لنت ترمز

زمانی که صحبت از انواع لنت ترمز است نقطه نظر، همان انواع لقمه های لنت ترمز است که در 5 نوع تولید می شوند .

لنت ترمز نیمه فلزی

در این لنت ها از درصد کمی فلز و مواد سایشی استفاده می شود ، این لنت ها گیرایی خوبی دارند ولی در تولید صدا و بو ، بی عیب و کامل نیستند .

لنت ترمز فلزی

در این لنت های ترمز از فلزهای آهن ، فولاد و مس با درصد بالایی استفاده می شود ، چون درساختار آنها از فلز استفاده می شود ، هرچه در مجاورت گرما قرارگیرند ، گیرایی آنها بیشتر می شود . در ابتدای استفاده صدای زیادی دارند و بر روی دیسک غبار نسبتاً زیادی را بجا می گذارند.

 لنت ترمز کیا پیکانتو

لنت ترمز ارگانیک

لقمه این نوع از لنت ها از مواد طبیعی مانند شیشه و مواد معدنی است ، نظربه اینکه از مواد طبیعی استفاده می شود عمر آنها کوتاه می باشد ، مخصوصاً در خودروهایی که بیشتر تردد آنها در شهر و ترافیک است .

لنت ترمز سرامیکی

بهترین نوع لنت ترمز شناخته شده است . دوام و گیرایی بالایی دارند ، صدا نداشته و غبار یا خاکه روی دیسک بجا نمی گذارند . در ماشین های گرانقیمت و مسابقه ای استفاده می شوند و نسبت به امتیازاتی که دارند از قیمت بالاتری نسبت به لنت های دیگر برخوردار هستند .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

لنت ترمز زینتری

لنت ترمز فوق حرفه ای شناخته شده ، از الیاف سرامیکی برای تولید آن استفاده می شود . بیشتر در ماشین های مسابقه ای و چرخ های هواپیما استفاده می گردد ، باتوجه به گیرایی بالا و مزیت های بسیار آنها از عمرکوتاهی برخوردار هستند .

یک نکته خاص

حالا که متوجه شدیم نصب لنت ترمز چقدر مهم است و چه نوع لنتی امتیازات بالاتر و بهتری دارد ، جا دارد به این موضوع اشاره شود که لنت ترمز موردنظرمان را به چه صورت تهیه نمائیم .

 لنت ترمز کیا پیکانتو

درحال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های اینترنتی با داشتن یک گوشی همراه یا یک لب تاپ قادر هستیم به سراغ سایت های تخصصی مانند سایت یاسان پارت رفته و ضمن کسب اطلاعات ، گرفتن پاسخ سؤالات و پرسش هایمان از کارشناسان متخصص می وانیم قطعه اورژینال و اصل را با مناسب ترین قیمت و با دریافت تضامین عودت یا تعویض کالا درصورت معیوب یا غیر اصل بودن دریافت نمایید .

لنت ترمز کیا پیکانتو

لنت ترمز اورژینال کیا پیکانتو از نوع سرامیکی بوده و علاوه بر گیرایی مناسب آن منتشر کننده صدا و پاشیدن خاکه یا غبار بر روی دیسک نمی باشد . در حال حاضر براساس سایت های کارخانجات تولید کننده خودرو ، قطعات و لوازم یدکی هر خودرویی دارای شماره مشترک تحت عنوان شماره فنی یا شماره شاسی می باشد که بر روی لنت ترمز یا قطعه مورد نظر با چاپ آرم تولید کننده آورده شود .

درهنگام خرید می توانید این شماره را که در دفترچه راهنمای خودروی شما آمده است مطابقت داده و درصورت مطابق بودن اقدام به خرید نمایید .

تمام

 

مشاهده همه 8 نتیجه