لنت ترمز تیوولی

لنت ترمز تیوولی، سایت یاسان پارت در این مقاله می خواهد به بررسی آن بپردازد و ابعاد مختلفش را به طور کامل برایتان معرفی کند.

در کل، لنت ترمز نوعی وسیله ی حیاتی برای اتومبیل است. در صورت فرسوده شدن این وسیله، رانندگی آزار دهنده و خطرناک خواهد شد.

اطمینان از عملکرد مناسب ترمز ها و تعویض قطعات فرسوده مانند لنت و کفش در زمان مناسب، در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. همچنین می تواند به طور بالقوه وسیله نقلیه شما یا حتی جان شما را در تصادفات نجات دهد. اما چگونه متوجه می شوید که چه زمانی لنت یا کفش ترمز خود را تعویض کنید؟ اصلا آن ها برای چه کاری هستند؟ بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه، چیستی و چرایی تعویض لنت ترمز تیوولی در وسیله نقلیه خود بیندازیم.

لنت ترمز تیوولی

لنت ترمز تیوولی چیست؟

خودروسازان دو نوع ترمز را روی وسایل نقلیه سواری نصب می کنند: ترمز دیسکی و ترمز درام. هر دو از اصطکاک برای کاهش سرعت خودرو استفاده می کنند، اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

ترمز های دیسکی  از «لنت‌ هایی» از قطعات اصطکاک مهندسی شده ویژه، ساخته شده از مواد آلی، فلزی یا سرامیکی استفاده می‌ کنند که در هنگام پا گذاشتن راننده روی ترمز روی روتور یا «دیسک» فشار می دهند. اصطکاک حاصل باعث کاهش سرعت خودرو می شود. ترمز های دیسکی در محور های جلوی همه خودرو های سواری مدرن و در محور عقب بسیاری از خودرو ها نیز وجود دارد.

ترمز های درام  نیز از مواد اصطکاکی مانند لنت های ترمز دیسکی استفاده می کنند، اما وقتی روی ترمز می روید، روی کفش های نیمه ماه شکل که در داخل درام فشار داده می شود، چسبانده می شود. اصطکاک آن ها در برابر درام باعث کاهش سرعت خودرو می شود. ترمز های طبلی قبلاً در هر چهار چرخ رایج بود، اما در اتومبیل های مدرن و کامیون های سبک، آن ها فقط روی محور عقب نصب می شوند.

چه لنت ها و چه کفش ها، هر دو در اثر استفاده فرسوده می شوند، بنابراین مهم است که وضعیت آن ها را با بازرسی منظم کنترل کنید. اگر اجازه داده شود قبل از تعویض فرسوده شوند، سایر اجزای سیستم ترمز ممکن است آسیب ببینند – به خصوص دیسک های ترمز یا درام ها. علاوه بر تعمیرات اغلب پر هزینه، رانندگی با لنت ترمز یا کفش فرسوده می تواند منجر به شرایط رانندگی نا ایمن شود.

وقتی لنت ترمز تیوولی فرسوده می شود چه اتفاقی می افتد؟

هر بار که ترمز های وسیله نقلیه خود را استفاده می کنید، مقدار کمی از مواد اصطکاک از روی لنت های تیوولی (یا هر لنت دیگری) ساییده می شود. با گذشت زمان، در اثر اصطکاک، سطح آن ها نازک تر می شوند. اگر لنت ها یا کفش ها تعویض نشوند، سطح ها به طور کامل فرسوده می شوند و قطعات فولادی که این مواد را نگه داشته اند در معرض دید قرار می گیرند. هنگامی که این قطعات فولادی با دیسک ها یا درام ها تماس پیدا می کنند، فواصل ترمز بیش از حد طولانی و آسیب به دیسک ها و درام ها ایجاد می شود. برای دانستن زمان تعویض لنت ترمز تیوولی یا کفشک به دنبال این علائم باشید:

  1. صدای جیغ مانند

اگر لنت های ترمز تیوولی خودروی شما دارای نشان گر سایش باشند، ممکن است متوجه صدای جیغ مانندی در هنگام ترمز گیری شوید. این صدا به دلیل اتصال فلزی کوچک روی صفحه پشتی لنت ترمز فقط برای این منظور ایجاد می شود. نشان گرهای سایش مانند کشیدن ناخن روی تخته سیاه عمل می کنند. وقتی در هنگام ترمز گیری مرتب آن را می شنوید، وقت آن است که خودروی خود را برای بازرسی نزد متخصص ترمز ببرید. توجه داشته باشید که همه لنت‌ های ترمز دارای این ویژگی نیستند، بنابراین برای ارزیابی وضعیت ترمز خود تنها به صدا تکیه نکنید.

هنگامی که ترمز ها در معرض شرایط خیس و مرطوب قرار می گیرند، مانند پس از طوفان باران، لنت ها ممکن است صدای جیغ بسیار مشابهی را هنگام ترمز نشان دهند. اگر پس از اولین بار استفاده از ترمز، صدایی ناپدید شد، این نشان دهنده خوبی است که فقط کمی رطوبت روی لنت ترمز تیوولی یا کفشک وجود دارد و نشانه ای نیست که آن ها باید تعویض شوند.

  1. سایز کمتر از یک چهارم اینچی لنت ترمز تیوولی

لنت ترمز تیوولی

در ترمز های دیسکی، می ‌توانید لنت‌ های ترمز تیوولی خود را به صورت بصری بررسی کنید تا بدانید زمان تعویض آن ها فرا رسیده است، اگر چه ممکن است برای انجام این کار لازم باشد چرخ ‌ها را بردارید. با نگاه کردن از پایین به مجموعه ترمز یا “کالیپر” که لنت های ترمز را نگه می دارد، باید لنت های ترمز تیوولی خود را در مقابل روتور ترمز فشرده کنید. اگر ضخامت مواد اصطکاک روی لنت یا کفشک کمتر از ¼ اینچ (حدود هفت میلی متر) است، ترمز های خود را بررسی کنید، به خصوص اگر زمان زیادی از آخرین بازرسی شما گذشته باشد.

  1. سنگ زنی و غرش فلزی عمیق

اگر صدایی عمیق و کم شنیدید که شبیه ساییدن فلز می‌ شود، می ‌تواند نشانه ‌ای از این باشد که نه تنها لنت‌ های ترمز تیوولی شما فرسوده شده‌ اند، بلکه لنت ‌های ترمز یا ورق‌ های پشتی کفش‌ ها نیز با دیسک ‌ها تماس پیدا می ‌کنند. طبل ها از آن جایی که این فلز در اثر تماس فلزی می تواند خیلی سریع باعث آسیب بیشتر به سیستم ترمز شما شود، در صورت شنیدن این نوع صدا، خودروی خود را در اسرع وقت به تعمیرگاه ببرید.

  1. چراغ های نشان گر

دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا وسیله نقلیه شما مجهز به سیستم هشدار فرسوده شدن لنت ترمز است یا خیر. به یاد داشته باشید که اگر چراغ روشن شود، باید مکانیک خود را بخواهیدتا  سنسور های هشدار دهنده و همچنین لنت های ترمز تیوولی خود را تعویض کند.

لنت ترمز تیوولی چه مدت دوام می آورند؟

لنت ترمز تیوولی

پاسخ واقعی به مدت زمان ماندگاری لنت ترمز تیوولی در خودرو های مختلف و از راننده ای به راننده دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر بیشتر در مناطق شهری یا در ترافیک سنگین رفت و آمد می کنید، ترمز های خود را بسیار بیشتر از افرادی که در مناطق روستایی یا بزرگراه ها رانندگی می کنند، استفاده می کنید. برخی از افراد همچنین تمایل به ترمز سواری دارند، به این معنی که ترمز های خود را بیشتر از سایر رانندگان فشار می دهند و باعث می شوند لنت ترمز تیوولی سریع تر فرسوده شود. به طور کلی تصور می شود که لنت ترمز تیوولی بین سی هزار تا سی و پنج هزار مایل برای استفاده شهری خوب هستند. در موقعیت‌ های سخت ‌تر مانند رانندگی در بزرگراه در ترافیک کم، ترمز ها ممکن است هشتاد هزار مایل یا بیشتر دوام بیاورند.

با کمی دقت و تفکر، می توان به راحتی فهمید که چه زمانی لنت ترمز تیوولی را در وسیله نقلیه خود تعویض کنید.

میانگین طول عمر دیسک های ترمز به صورت تعداد مایل در ساعت پس از نصب آن ها بیان می شود. توصیه می شود تقریباً هر سی هزار مایل دیسک های ترمز  تیوولی خود را تعویض کنید . فراتر از این فاصله، ترمز های شما ممکن است کمبود داشته باشند. در مورد ترمز اضطراری، به یاد داشته باشید که با ترمز های فرسوده، فاصله توقف طولانی تر است.

اگر می ‌خواهید لنت ترمز تیوولی جدید سفارش دهید، سایت ما بهترین مارک‌ ها را ارائه می ‌دهد. برای ارائه یک ایده از قیمت، مجموعه ای از 2 لنت ترمز  تیوولی به طور متوسط ​​بین 20 تا 60 پوند هزینه دارد. قیمت ها ممکن است بسته به مدل شما متفاوت باشد.

لنت ترمز تیوولی

نتیجه گیری نهایی لنت ترمز تیوولی

سایت ما در این مقاله به بررسی ابعاد گوناگون لنت ترمز کرولا پرداخت و آن را به طور کامل برای شما همراهان عزیز معرفی نمود.

همان طور که گفتیم، شما به سادگی می توانید میزان ساییدگی دیسک ترمز تیوولی خود را بر اساس حداقل سایز ضخامت لنت خود بررسی کنید. حداقل درجه سایش ضخامت بسته به نوع لنت ترمز تیوولی متفاوت خواهد بود. لطفاً مطمئن شوید که لنت ترمز تیوولی خود را تا قبل از زمانی که ساییدگی و پارگی زیاد نشده باشد، تعویض کنید.

مدل های اخیر خودرو اغلب برای کمک به شما در پیش بینی این سایش طراحی شده اند. هنگامی که سیستم ترمز باید بررسی شود، یک چراغ هشدار روی داشبورد شما روشن می شود. علاوه بر این، می توانید یاد بگیرید که صداهای مشکوک یا ارتعاشات غیر معمول را که در بالا گفته شد، تشخیص دهید. در میان علائم هشدار دهنده، به خصوص مراقب هر گونه صدای ساییدگی در هنگام ترمز گیری یا لرزش هنگام توقف خودرو باشید. همچنین باید به هر گونه خراش یا لکه روی دیسک ها یا شیار های داخل آن ها توجه کنید. تمایل غیرعادی وسیله نقلیه شما به “کشیدن” به یک سمت هنگام ترمز گیری نیز ممکن است نشانه ساییدگی باشد.

در پایان از این که با مقاله ی لنت ترمز تیوولی با سایت ما، همراه بودید، ممنون و سپاس گزاریم.

امیدواریم که با توجه به مقاله لنت ترمز تیوولی به اهمیت این وسیله ی پی برده و به طور مداوم و ماهانه آن را بررسی نمایید.

نمایش یک نتیجه