لنت ترمز MVM

لنت ترمز MVM، آنقدر به گوشمان خورده است که عموماً تصور می کنیم همه چیز را درباره آن می دانیم و یا اینکه این قطعه آنقدر ساده است که نیاز به داشتن اطلاعاتی بیش از آنی که می دانیم نیست .

درحالیکه این تصور بسیار اشتباه است و هر شخصی کهه دارای یک خودرو بوده و اقدام به رانندگی می کند باید اطلاعات کاملی از آن داشته باشد . چون لنت ترمز یک وسیله و قطعه سرنوشت ساز است که با جان سرنشینان یک خودرو سر و کار دارد .

لنت ترمز MVM

لنت ترمز خودرو چیست ؟

هروسیله ای که برای حرکت در روی سطحی مانند خیابان و جاده به هر شکل و صورت آن از وسیله ای بنام چرخ استفاده می کند نیاز به ایستادن دارد و این ایستادن بوسیله بوسیله مجموعه قطعاتی بوجود می آید که به آن سیستم ترمز می گویند که یکی از قطعات مهم این سیستم قطعه ای بنام لنت ترمز است .

لنت ترمز چیست ؟

لنت ترمز MVM

لنت ترمز در اثر فشارهای فیزیکی که توسط سیستم ترمز به آن وارد می گردد با روتر یا صفحه دیسک که یک صفحۀ تخت ، مدور و براق است تماس حاصل کرده که درنتیجه دیسک که یکی دیگر از قطعات سیستم ترمز است بافشار آوردن به چرخ ها باعث کند شدن و ایستادن خودرو می گردد  .

در این خصوص نقش و اهمیت لنت ترمز را ازیاد نبرید چون هربار و هرمرتبه که راننده خودرو با فشارآوردن به پدال ترمز حرکت خودرو را کند و کندتر می کند درواقع باعث می گردد بطور بسیار نامحسوس بخشی از جنس و بدنه لنت ترمز سائیده گردد .

جنس لنت ترمز از چیست ؟

همانطور که ملاحظه کردید لنت ترمز به دلیل وظایفی که به عهده دارد ازجهت تحمل گرما و شدت اصطکاک شدیداً باید مقاوم و محکم باشد تاحدّامکان از طول عمر بیشتری برخوردار گردد .

جنس لنت ترمز در سال های اولیه تولید از ماده ای بنام آزبست تولید می گردید ولی آزبست دراثر مواجه شدن با گرما و اصطکاک از خود گازی سمی را منتشر و آزاد می کند . به همین دلیل تولید کنندگان لنت های خودرو به سراغ موادی مانند شیشه ، لاستیک و رزین رفتند . این سه ماده طبیعی هرچه دربرابر گرما و فشار قرار می گیرند با فناوری های جدیدی که بر روی آنها صورت پذیرفته ، محکم تر و مقاوم تر می شوند . به لنت هایی که بدین روش تولید می گردند لنت های غیر آزبستی می گویند .

لنت ترمز MVM

یک فناوری جدید در تولید لنت ترمز

به دنبال پیشرفت در تولید لنت ترمز ، تولیدکنندگان لنت ترمز به سراغ ماده ای بنام کولاری  رفتند . ماده اولیه کولار ( KEVLAR ) در لنت های جدید ماده ای اصلی و مهم است . درسیستم تولید کولاری هرچقدر فشار و گرمای وارده بر روی لقمه لنت بیشتر شود ، چسبندگی و پخش گازها و ذرات هم کمتر می شوند .

لنت های آلی و کولاری برای کدام خودروها مناسب تر هستند ؟

خودروهای کوچک و سواری نیاز دارند تا در زمان ایستادن به نرمی و آهستگی بایستند . به همین دلیل برای اینگونه از خودروها از لنت های آلی و کولاری استفاده می کنند چون با اینکه در زمان توقف از خود غبار تولید می کنند این غبارها باعث آلودگه نمی شوند .

انواع لنت های ترمز :

لنت ترمز MVM

  • لنت های ترمز سرامیکی

از گرانترین انواع لنت ترمز که بصورت حرفه ای و حتی در مسابقات اتومبیلرانی استفاده می شوند.  اینگونه از لنت ها هستند که از الیاف سرامیکی ، مواد پر کننده و چسب های مخصوصی مثل رزین تولید می شوند .

  • لنت ترمزهای فلزی :

این مدل از لنت ها مجموعه ای از فلزهای آهن ، مس ، فولاد و گرافیت هستند . با اینکه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند ولی به علت وزن زیاد آنها باعث بالا رفتن مصرف سوخت خودرو می شوند .

از دیگر عیوب لنت های فلزی این است که باعث سائیدگی در روتور یا دیسک صفحه می شوند . درست است که هرچه داغ تر شوند بهتر عمل می کنند ولی در هوای سرد عملکردشان ضعیف می شود .

شناخت مختصری از خودروی MVM

لنت ترمز MVM

قبل از اینکه به سراغ آشنایی با مشخصات لنت ترمز MVM برویم بهتر است که بدانیم خودروی MVM چگونه خودرویی است . انواع چگونه است و چه سابقه ای در ایران دارد .

دو نام خودروی MVM و چری توسط شرکت مدیران خودرو به کشور ایران وارد گردید . در سال 1381 فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر درحدود 141 نمایندگی دارد .

خودروی MVM جزو خودروهای سواری کوچک و خانوادگی محسوب می گردد که تولید کنندگان آن در کشور چین مدعی مقابله و برابری کیفیت با ماشین های تولید اروپا هستند .

انواع خودرو MVM در ایران

مدل ها و برندهای MVM در ایران عبارتند از MVM X 33 که جزو پرفروش ترین مدل های آن است ، از نسل جدید ترمزهای ABS + EBD ساخت کشور آلمانی TEVIS بهره می برد MVM X 22 در این مدل سعی شده است که بدنه خودرو از آیرودینامیک بیشتری برخوردار گردد و بدنه آن ظاهری بهتر داشته باشد MVM X 55 به دلیل شتاب بیشتر این خودرو جوانان ، استقبال بهتری کرده اند MVM 110 خودروی شهری و کوچک است ، با مصرف سوخت کم جزو خودروهای چینی کم مصرف شناخته شده است ، دارای ترمزهای ABS است .

نکته ای خاص و یک توصیه

برای ایجاد فضایی آرام در چگونگی ارائه مطالب ، در اینجا به سراغ یک توصیه می رویم ، سایت یاسان پارت  می تواند با طرح اطلاعات مفید و مناسب الگوهای خوبی برای بهتر دیدن و انتخاب مناسب را در موضوع قطعات و لوازم جنبی و بالخصوص لنت های ترمز انواع خودروها دراختیار شما قراردهد .

عمر لنت ترمزهای MVM

لنت ترمز MVM

بدیهی است مقدار عمر ترمز در هر خودرویی عموماً بستگی به نحوه رانندگی و مراقبت از آنها دارد . تمامی لنت های ترمز در خودروهای MVM دارای یک برق مثبت هستند . در زمانی که لنت ترمز تمام می شود یک ارتباط برقی با دیسک خودرو برقرار می گردد ، برقراری این ارتباط سیستم هشدار دهنده را روشن کرده و توسط یک چراغ به راننده خودرو هشدارهای لازم داده می شود .

جنس اغلب لنت های ترمز در خودروهای MVM بصورت نیمه متالیک است که در زمان فروش با گارانتی 6 ماهه عرضه می شود .

در هنگام خرید لنت ترمز MVM به چند نکته توجه فرمایید . قطعه اصلی باشد نه مشابه ، تضمین عودت یا تعویض درصورت معیوب یا غیراصلی بودن و مهمتر از همه دارای شماره کد فنی و آرم خودرو به صورت برجسته بر روی قطعه باشد .

نمایش 1–12 از 15 نتیجه