لنت ترمز هایما

لنت ترمز هایما، قبل از اینکه موضوع آن را مورد بررسی قراردهیم ، تاریخچه ای کوتاه از تأسیس این کارخانه در کشور چین و مشخصات فنی آنرا خواهیم آورد .

کوتاه درمورد هایما

شرکت خودروسازی هایما اتومبیل ، سازنده خودروهای سواری و مینیاتوری تابعه گروه فاو در کشور چین است . در سال  1992 میلادی با سرمایه گذاری شرکت های هاینان و مزدا تأسیس و در سال 2006 تحت مالکیت گروه فاو قرارگرفت .

تا حال حاضر در کلاس و روال خودروهای مزدا فعالیت می کند . با تولید یازده مدل خودرو درحال فعالیت است . نظر به نوع تولیدات آن ، دستی در مسابقات اتومبیلرانی دارد .

هایما S7

لنت ترمز هایما

اولین نمونه شاسی بلند شرکت هایما مدل S7 است که در سال 2010 میلادی به بازار خودرو عرضه شد . ورود اولین هایما به ایران در سال 2013 بود که در نمایشگاه شانگهای رونمایی گردید .

اولین تغییرات در هایما S7

به مدت دو سال هایما S7 هیچ تغییری نداشت تا اینکه در سال 2015 نوبت دومین فیس لیفت آن رسید. مهمترین تغییری که در طول سال 2015 صورت گرفت پیشرانه ای بود که توربوی آن را شرکت میتسوبیشی و سیستم انژکتورهای الکترونیکی آنرا بوش آلمان ساخته است .

از دیگر مشخصات هایما S7 در سال 2015

با گیربکس 5 سرعته دستی ساخت آلمان و یا 5 سرعته اتوماتیک ساخت کره جنوبی و گیربکس 6 سرعته درصورت سفارش اختصاصی . سیستم کمکی حرکت در سربالایی ، نویگیش و بلوتوث با دوربین 360 درجه ، از دیگر مزایای هایما S7 است .

دارای سیستم ترمز ABS – EBD  و ABS با سیستم پیشرفته پایداری ترمز ESP و سیستم کنترل کشش TCS .

حالا که موضوع سیستم ترمز هایما مطرح شد بهتر است اطلاعاتی هم در این خصوص ، یعنی لنت ترمز هایما ارائه گردد . ولی قبل از آن بهتر است شناخت مختصری از ساختار و ساختمان لنت ترمز و انواع آن داشته باشیم .

لنت ترمز چیست ؟

همانطور که می دانید یکی از قطعات اصلی مجموعه قطعات سیستم ترمز ، قطعه ای به نام لنت ترمز است . لنت ترمز با عکس العمل های حاصله از فشار آوردن بر روی پدال ترمز ، با صفحه دیسک اصطکاک پیدا کرده و بنا به مقدار فشار وارد شده باعث کند شدن و درنتیجه از چرخش افتادن آن می گردد و درنهایت خودرو ازحرکت می ایستد .

ساختار و ساختمان لنت ترمز

تمامی لنت های ترمز در همه انواع آن از دو بخش کفشک و لقمه تشکیل شده اند . کفشک لنت ، بخش زیرین لنت است که از مواد خام نوعی لاستیک فشرده و محکم تولید می گردد .

لقمه ترمز ، قسمت رویی آن است که اهمیتش بسیار بیشتر از کفشک است و باتوجه به انتظاراتی که از آن می رود از اجناس و مواد گوناگونی تولید می شود که گاهاً تا 25 نوع مواد گوناگون با هم ترکیب می شوند تا لقمه لنت ترمز ساخته شود که عموماً بسیاری از آن مواد جزو رازهای هر تولید کننده است.

در ابتدای تولید لنت ترمز از ماده ای به نام آزبست استفاده می شد که مشخص گردید درصورت همجواری با گرما و اصطکاک از خود گازی مسموم کننده منتشر می کند که برای طبیعت زیان آور و موجب سرطان در انسان می شود . به همین دلیل استفاده از آزبست برای تولید لنت ترمز مطلقاً ممنوع است و چنانچه از این ماده استفاده گردد جرم محسوب می گردد  .

انواع لقمه ترمز

لنت ترمز هایما

لنت های ترمز را از جهت جنس لقمه ترمز به 5 قسمت کلی تقسیم می کنند :

لنت ترمز فلزی ، ارگانیک ، نیمه فلزی ، سرامیکی و زینتری که هرکدام کیفیت تعریف شده و طول عمر مشخصی دارند . پرمصرف ترین آنها نوع فلزی است که از ترکیبات آهن ، فولاد و مس تشکیل شده . نوع سرامیکی آن که استفاده خاص در ماشین های گران قیمت و مسابقه ای را دارا می باشد .

نوع زینتری لنت ترمز که فوق حرفه ای شناخته شده است و در مسابقا حرفه ای اتومبیلرانی و چرخ های هواپیما بکار گرفته میشود . البته عمر لنت ترمز زینتری بسیا کم است تاجائیکه پس از اتمام هر مسابقه لنت ها تعویض می شوند چون ممکن است باعث خراشیدگی دیسک خودرو گردد .

یک توصیه و تذکر

قبل از اینکه به لنت ترمز هایما پرداخته شود مناسب است که متذکر شویم ، متأسفانه در بازار قطعات اصلی و یدکی انواع خودرو هم نوع اورژینال و هم غیر اورژینال آن موجود است .

توصیه می شود به جهت ارزان تر بودن نوع غیراصلی یا به عبارتی مشابه ، به سراغ آنها نروید چون خطر و ضرری دو چندان دارد . پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی به سراغ سایت هایی بروید که در کمال صداقت و اطمینان که به عنوان مثال می توان به سایت یاسان پارت اشاره نمود ، اطلاعات لازم را دراختیار شما می گذارند . توسط این سایت ها این امکان را خواهید داشت تا درکمال آسایش و اطمینان و اخذ ضمانت هایی که ازجهت اصل بودن و عودت یا تعویض قطعه درصورت معیوب یا غیراورژینال بودن دراختیار شما خواهند گذارد ، قطعه موردنظرتان را تهیه نمایید .

لنت ترمز هایما

لنت ترمز هایما

نشان استاندارد و هولوگرام مخصوص شرکت تولید کننده بر روی بسته حاوی لنت ترمز ، اولین راهنمای شما خواهد بود . دفترچه راهنمای خودروی هایما اطلاعات موردنیاز و لنت مناسب را دراختیار شما قرار خواهند داد .

هر قطعه از لوازم یدکی و لنت ترمز هایما دارای یک شماره فنی است که بر روی بدنه آن درج شده است . همین شماره با شماره فنی خودرو یکی است و در دفترچه راهنما آمده است چنانچه این دو شماره فنی با یکدیگر مطابقت داشته باشند شما به خریدی مطمئن نزدیک شده اید .

از جایگزین کردن لنت ترمز یک خودرو به جای خودروی دگر جداً  پرهیز نمایید چون در سیستم  تولید خودروهای جدید اعم از سواری و غیرسواری حتی سال ساخت خودرو در انتخاب قطعه موردنیاز کاملاً مربوط است و تولید هر سال با سال قبل یا بعد خود فرق داشته و قطعه خاص و مخصوص خود را دارد .

مشاهده همه 2 نتیجه