لنت ترمز جک

لنت ترمز جک، هر وسیله موتوری و غیرموتوری که بر روی چرخ حرکت می کند نیاز به سیستمی دارد که درصورت لزوم ، امکان ایستادن داشته باشد و اینکار معمولاً توسط یک مجموعه قطعه که شبکه و سیستم ترمز خودرو را تشکیل می دهند می باشد .

نظر به اینکه موضوع مقاله درخصوص لنت ترمز خودرویی به نام جک می باشد که از اصلی ترین قطعات در مجموع قطعات سیستم خودرو است ، شرح کوتاهی درمورد آن آورده می شود .

لنت ترمز چیست ؟

لنت ترمز جک

همانطور که گفته شد ، لنت ترمز از قطعات مهم سیستم ترمز در هرخودرویی است که می توانید ساده ترین و ابتدایی ترین شکل آن را در دوچرخه مشاهده کنید .

اجزاء و ساختار لنت ترمز

لنت ترمز از دو بخش اصلی به نام کفشک و لقمه تشکیل شده است که بوسیله پیچ یا شکاف هایی به دیسک صفحه یا روتور وصل می کردد . این دیسک صفحه مستقیماً به چرخ یا تایر خودرو وصل می شود .

در دو قطعه لنت ترمز ، لقمه از اهمیت بیشتری برخوردار است . چون آن قسمت و بخشی که به دیسک صفحه فشار می آورد همین قسمت است .

انواع لقمه ترمز

لنت ترمز جک

وقتی گفته می شود لنت ترمز انواع گوناگونی دارد ، مثلاً سرامیکی یا فلزی و امثال آن است . مقصود ، ساختار و جنس همین لقمه ترمز است ، در اولین نوع تولیدات لنت های ترمز از ماده ای بنام آزبست استفاده می گردید .

با پیشرفت تکنولوژی مشخص گردید در زمان اصطکاک آزبست به دیسک صفحه ، گازی متصاعد می گردد که ایجاد مسمومیت کرده و زیان آور است به همین جهت تولیدکنندگان به سراغ مواد طبیعی دیگری رفتند که تاحدّ امکان از ضرر کمتری برخوردار باشد .

انواع لنت ترمز

اگر سیستم ترمز یک خودرو از نوع ترمز دیسکی باشد از یک نوع لنت و چنانچه سیستم ترمز کاسه ای باشد از لنتی استفاده می شود که سازگار با آن باشد .

ممکن است در یک خودرو سیستم ترکیبی وجود داشته باشد ، بدین صورت که در جلو خودرو از سیستم دیسکی و در عقب خودرو از سیستم کاسه ای استفاده شده باشد . البته معمولاً در ماشین ها و خودروهای گرانقیمت تر بیشتر از سیستم ترمز دیسکی استفاده می شود .

هشدار درخصوص معیوب بودن و یا تمام شدن لنت خودرو

لنت ترمز جک

لقمه های لنت ترمز به هرشکل و از هرموادی که باشد، به مرور زمان و در اثر اصطکاک های مکرر سائیده شده و از قطر و ضخامت آن کم می شود . زمانی که حجم لقمه لنت به حدّ نصاب مشخص شده برسد به دو صورت هشدارهای لازم ارسال می گردد .

سنسور فرسودگی الکتریکی

نوعی از لنت ها دارای سنسور سیستم الکتریکی متصل به خودرو هستند . درصورت بروز اتصالات الکتریکی چراغ هشدار روشن می گردد . با روشن شدن چراغ هشدار معمولاً راننده چند کیلومتری فرصت دارد از لنت ترمز استفاده نماید و پس از آن کفشک لنت با دیسک صفحه تماس پیدا کرده و باعث خراشیدگی آن می شود .

فرسودگی مکانیکی

این روش بیشتر حالت استفاده از تجربه را دارد ، بدین معنا که راننده خودرو با شنیدن صداهای نامتعارف از چرخ ها ، یا باکشیده شدن خودروی درحال حرکت به طرفین یا سفت شدن فرمان خودرو و یاخالی کردن و کشیده شدن خودرو در زمانی که خودرو می ایستد ، نشانگر و مشخص کننده تمام شدن لنت ترمز است .

انواع لنت ترمز ازنظر جنس لقمه

لنت ترمز جک

همانطور که بیان شد جنس لقمه های ترمز بایکدیگر فرق دارند و هرکدام طول عمر و عملکرد خاصی را دارا هستند .

لنت ترمز ارگانیک

دراین نوع از لنت ترمز از موادی مانند لاستیک ، شیشه ، فایبرگلاس ، نوعی چسب و ترکیبات کربنی استفاده می شود . دراین لنت ها حداکثر از 20 % فلز استفاده می شود ، نرم و بی صدا هستند و طول عمر زیادی ندارند . بیشتر برای خودروهای سواری استفاده می شوند که عموماً روی خیابان ها و جاده های آسفالته و نرمال تردد دارند .

لنت ترمز نیمه فلزی

لنت ترمز جک

به این نوع از لنت های ترمز ، نیمه متالیک هم می گویند . میزان اصطکاک خوبی دارند ، نسبت به کارایی آنها با قیمت قابل قبولی ارائه می شوند .

در لنت های نیمه فلزی یا نیمه متالیک 70 % از انواع فلز بعلاوه نوعی ماده کامپوزیت بصورت ترکیبی استفاده می گردد . ازسطح اصطکاک بالایی برخوردار هستند ، به دلیل استفاده از فلز در آن زود گرم شده و زود سرد می شوند . نسبت به لنت ترمز ارگانیک در زمان اتصال اولیه به چرخ ها از صدای بالاتری برخوردار هستند . برای خودروهای سواری ، کراس اوور ، کامیون های کوچک و انواع وانت مناسب هستند .

لنت ترمز سرامیکی

به دلیل کیفیت بالای آن از قیمت بالایی هم برخوردار هستند . با کوچکترین فشار روی پدال ترمز بهترین حالت ایستائی در خودرو را نشان می دهند . هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود ، وسایل نقلیه و حمل و نقل عمومی مناسب نیستند ولی در ماشین های اسپرت به خوبی کیفیت خود را بروز می دهند.

نحوه یک خرید صحیح و مطمئن

در زمانیکه می خواهیم یک قطعه مهم برای خودرو تهیه نمائیم سعی می شود بهترین قطعه را ازجهت کیفیت باکمترین قیمت تهیه شود . ولی مهمترین موضوع این است که یک خرید مطمئن چه شرایطی دارد ، اصل و اورژینال بودن ، قیمت معقول و مناسب و دریافت مشاوره و اطلاعات لازم از مواردی است که می توانید درسایت یاسان پارت به عنوان فروشنده و مشاور امین به عنوان یک خرید مطمئن به آن دست یابید .

جک چه نوع خودرویی است ؟

خودروی جی ای اس ( GES  ) از شرکت های جدید التاسیس کشور چین است که در سال 1991 میلادی شروع به فعالیت نموده و در ایران شرکت رخش خودرو دیزل تحت لیسانس آن در سال 2012 به تعداد 445000 دستگاه تولید نموده .

برطبق رده بندی خودروها در کشور چین ، این کارخانه در رده نهم قراردارد . البته شروع فعالیت اصلی این کارخانه در سال 1964 میلادی درخصوص تولید ماشین آلات سنگین مانند SUV و ون های MPV در داخل کشور چین بوده است .

اخیراً شرکت کرمان خودرو این ماشین را جایگزین تولیدات قبلی خود که شامل هیوندای ، آوانته و ورنا بودند کرده است و رقیبی شده برای پژو 206 ، کیا ریو و تندر 90 .

لنت ترمز جک

لنت ترمز جک

در زمان خرید لنت ترمز برای خودرو جک ، ممکن است شخص فروشنده لنت ترمزی با نام جنیون یا OEM را به شما ارائه دهد که از قیمت بالاتری نسبت به لنت های دیگر برخوردار باشد . این لنت درحقیقت لنت ترمز اورژینال و اصلی خودرو جک است که براساس سفارش خریدار خودرو ، کارخانه مربوطه آن را به همراه خودرو ، ارائه می کند .

به غیراز لنت ترمز جنیون لنت های ترمز سرامیکی و نیمه فلزی مناسب خودرو جک هم موجود هستند که براساس سلیقه خودتان می توانید آنها را داشته باشید .

به یک نکته مهم دیگر هم توجه کنید

هر لنت ترمز جک باید با سال ساخت خودرو مطابقت داشته باشد ، پس در زمان خرید لنت ترمز جک به مطابقت با سال ساخت خودرو بسیار دقت نمایید . شاخص و معیار این موضوع شماره فنی قطعه است که باید با شماره فنی خودرو یکی باشد .

چنانچه درنظر دارید از لنت سرامیکی برای خودروی جک استفاده کنید نام این برند ها را بخاطر بسپارید : NHC ، تایومی ، ام بی کوریا ، فریکسا ، های تک ، های کیو ، لئون و پارس لنت .

مشاهده همه 12 نتیجه