لنت ترمز برلیانس

لنت ترمز برلیانس بنظر می رسد قبل ازاینکه مشخصات و ویزگی های آن به عنوان یک خودروی چینی هاچ بک مورد بررسی قرارگیرد، اطلاعات مختصر و مفیدی را از اینکه یک لنت در سیستم ترمز خودرو چه وظایفی دارد، به چند نوع تقسیم می شوند از چه موادی ساخته شده اند و چه زمانی باید تعویض شوند، داشته باشیم همراه یوسان پارت باشید .

 لنت ترمز چیست ؟

لنت ترمز برلیانس

لنت ترمز خودرو قطعه ای با اهمیت در سیستم و شبکه ایستایی و نگهدارنده هر خودرویی است که بر روی چرخ یا تایر حرکت می کند . هر وسیله ای که حرکت می کند چه به جلو و چه به پشت سر و عقب به هرحال باید باز ایستد . شخصی که تصمیم به اینکار می گیرد معمولاً با نام راننده می شناسیم ، ولی چگونه و به چه وسیله ای ؟

سیستم ترمز

با فشار آوردن به پدال ترمز ، سیستم نگهدارنده ترمز خودرو فعال می گردد لنت ها توسط سیستم و شبکه ای از روغن به لنت مقدار فشار لازمه را وارد می آورند ، بخش للقمه لنت به دیسک صفحه  فشار آورده و دیسک صفحه با اعمال فشار به سیستم چرخ ها آنها را از حرکت می اندازند .

چرا لنت ترمز فرسوده و خراب می شود ؟

لنت ترمز برلیانس

نظربه اینکه وقتی لنت ترمز به دیسک صفحه فشار می آورد این صفحه همزمان با چرخ ها درحال گردش و چرخیدن هستند و ایجاد اصطکاک توسط لنت ترمز آنها را از حرکت می اندازد . حالا یا به نرمی و آهستگی و یا به صورت ناگهانی و شدید . این اصطکاک های دائمی که توسط لللقمه لنت ترمز یا بخش رویی لنت ترمز ایجاد می گردد به مرور زمان دچار ریزش و ازبین رفتن می گردد .

به همین دلیل تمامی کارشناسان طراحی و تولید لنت های ترمز برآن هستند که لنت های ترمزی بسازند که از عمر مفید بالاتری برخوردار باشند و ازطرف دیگر مواد جداشونده از لنت های ترمز باعث آلودگی های تنفسی نشوند .

سری اول لنت های ترمز

در سری اول تولید لنت های ترمز از ماده ای بنام آزبست استفاده می گردید که در اثر جداشدن آنها از لقمه لنت ایجاد مسمومیت می کردند به همین دلیل در زمانی کوتاه جای خود را به مواد طبیعی دادند که میزان آلودگی آنها بسیار کمتر است .

نسل جدید لنت های ترمز

لنت ترمز برلیانس

سیستم دیسکی :

در این سیستم لنت ها متراکم شده و توسط قطعات تکمیلی با تایرها اصطکاک حاصل کرده و باعث آهسته شدن یا توقف آنها می شوند .

   چه زمانی باید لنت ترمز تعویض گردد :

علائم زیر نشان دهنده زمان تعویض لنت ترمز  خودرو است :

  • شنیدن صدای جیغ یا خرخر کردن ماشین درهنگام فشار آوردن به پدال ترمز .
  • ضعیف شدن عملکرد سیستم ترمز .
  • روشن شدن چراغ لنت درپشت آمپر .
  • روشن شدن چراغ ترمز دستی .
  • ضربه زدن خودرو در زمان گرفتن ترمز و کشیده شدن به سمت طرفین .
  • کم شدن روغن ترمز به دلیل نشت پیداکردن لوله ها ، قبل از تمام شدن لنت ترمز خودرو .

انواع لنت ترمز خودرو

لنت ترمز برلیانس

بعداز ممنوع شدن استفاده از آزبست در تولید لنت ترمز ، براساس نوع و انگیزه استفاده از لنت ترمز ، لقمه های لنت به چند صورت تولید می گردد :

لنت ترمز ارگانیک

این لنت ها که از موادی مانند شیشه ، چسب رزین ، لاستیک و مواد پرکننده تهیه می شوند صدای کمی از خود تولید می کنند ولی در دماهای بالا در زمان اصطکاک بوی بدی را از خود بروز می دهند

لنت ترمز سرامیکی

بهترین نوع لنت ترمز ، این مدل است که بجز قیمت نسبتاً بالای آن ، تمامی ویژگی های یک لنت ترمز خوب را دارد .

لنت های نیمه فلزی

این لنت ها ازجهت تولید صدا در درجه میانی لنت ها قراردارد . لقمه این لنت ها از ترکیب مس ، فولاد و آهن است . انواع دیگری از لنت ها تحت عناوین ترمز کم فلز و یا زینتری موجود می باشند ولی سه نوع عنوان شده بیشترین مصرف را درمیان لنت ها به خود اختصاص داده اند .

لنت ترمز برلیانس

خودرو برلیانس چه نوع خودرویی است ؟

گروه خودروسازی برلیانس آتو که متعلق به هلدینگ هاوچن است ازجمله تولید کنندگان خودرو در کشور چین است . مابین سال های 1991 تا 2002 میلادی ، تولید کننده ماشین های مینی بوس بودند . در سال 2003 طبق توافق با شرکت خودروسازی BMW آلمان اقدام به تولید خودروهای سواری کرده و در سال 2013 به عنوان ششمین تولید کننده خودرو در کشور چین شناخته شدند.

با ورود خودروهی چینی به ایران ، به همراهی شرکت های سایپا و پارس خودرو شروع به تولید نموده و درحال حاضر 12 مدل از انواع خودروهای برلیانس در ایران تولید می شود .

نکته ای خاص و مهم

در اینجا قبل از اینکه به توضیح مشخصات لنت های ترمز برلیانس وارد شویم به یک نکته درمورد نحوه خرید و تهیه قطعات یدک خودرو در ایران جهت یادآوری می پردازیم . وقتی که نام یک قطعه را در کامپیوتر یا لب تاپتان سرچ می کنید انبوهی از سایت ها و اسامی فروشندگان برای شما ارائه می گردد ولی از کدامیک باید خرید و به کدامیک باید اعتماد کرد .

خرید صحیح مشخصاتی دارد ، قطعه اصل و اورژینال باشد نه به بهانه قیمت کمتر جنس مشابه و غیر اصل خریداری نمایید ، دارای تضمین بین 3 تا 6 ماه جهت عودت یا تعویض تحت عنوان گارانتی باشد ، از قیمت معقول و مناسب برخوردار باشد و دارای راهنمایی و مشاوره کامل و صحیح باشد . از معتبرترین آنها سایت یاسان پارت است که تضمین ها و مشاوره های لازم را دراختیار شما قرارخواهد داد .

لنت ترمز برلیانس

لنت ترمز برلیانس

لنت ترمز برلیانس دارای پایه فلزی مسی است ، فاقد آزبست بوده ، گیرایی بالا و سازگار با سیستم ABS مناسب خودروهای برلیانس می باشد .

توجه داشته باشید لنت ترمز باید شماره فنی آن با شماره خودرو یکی باشد ، تاجائی که برای مثال لنت ترمز برلیانس سری 200 و 300 تولید شده در سال های 96 و 97 بایکدیگر فرق دارند و تفاوت این شماره ها که روی بدنه قطعه بصورت برجسته آمده است در دفترچه راهنمای خودرو موجود باشد .

مشاهده همه 4 نتیجه