رگلاژ خودرو

رگلاژ خودرو


علت‌های اصلی خراب شدن درب خودرو و رگلاژ کردن آن

درب خودرو طوری طراحی شده که به هنگام رانندگی و در طول مسیر به این راحتی‌ها باز نشود. درپوش کاپوت و صندوق عقب هم طبق همین قائده بسیار محکم هستند. اما با توجه به این که درب خودرو هزاران بار باز و بسته می‌شود، ممکن است بیشتر دچار مشکل شود. در این حالت امکان دارد درب ماشین باز نشود و احتیاج به رگلاژ داشته باشد.

نحوه کارکرد درب خودرو

سیستم چفت شدن درب خودرو در اکثر ماشین‌ها به صورت کاملاً مکانیکی است. یعنی زمانی که شما دسته درب را می‌کشید تا از ماشین پیاده شوید، چند میله به حرکت در می‌آیند. تا ضامن را از دور قلاب موجود در چارچوب درب آزاد کنند و درب باز شود. درزگیرها باعث می‌شوند فاصله بین در و بدنه اصلی پر شود و در نتیجه از لحاظ نشت آب و صدا درزبندی شود. معمولا دسته درب بیرونی خودرو به یک سیم فلزی نازک و یک قطعه فلزی (که خود به یک فنر وصل است و ما کشش فنر را از بیرون احساس می‌کنیم) وصل است. با کشیدن دسته این سیم کشیده می‌شود. مکانیزم باز شدن چفت از دور حلقه را فعال می‌کند و سپس برای استفاده دفعه بعد به حالت قبل برمی‌گردد. یک فرایند ساده که ما حتی لحظه‌ای نیز به آن فکر نمی‌کنیم چنین مراحلی را طی می‌کند و مطمئنا طی دوران فکر و مهندسی بسیاری پشت آن پنهان شده است.

قفل شدن درب خودرو

درب خودرو قطعات کوچک زیادی دارد که خرابی هر کدام از این قطعات می‌تواند باعث قفل شدن آن باشد. در ادامه به علت‌های اصلی خراب شدن درب خودرو اشاره خواهیم داشت:

  • تغییر شکل اولیه میله‌های سیستم مکانیکی

در بسیاری از موارد میله‌هایی که دارای انحنا هستند، انحنای خود را از دست می‌دهند. در نتیجه زمانی که می‌خواهیم درب را از داخل باز کنیم، نیرو کشش کافی را ایجاد نمی‌کنند.

  • خراب شدن درزگیرها

درزگیرها از جنس لاستیک بوده و به مرور زمان امکان دارد فرسوده و یا پاره شوند. که نیاز به تعویض داشته باشند. البته این اجزا نیاز به نگهداری دارند و به طور مرتب باید با مواد مخصوص چرب شوند تا عمر بیشتری داشته باشند.

  • شکستن دسته پلاستیکی

  •  گیر کردن دسته درب خارجی و برنگشتن قطعه فلزی به جای قبلی

  • خراب شدن چفت

  • پاره شدن سیم فلزی

سیم فلزی به مرور زمان دچار فرسودگی و در نهایت پاره می‌شود.

  • افتادگی درب خودرو

به مرور زمان و به علت وزن سنگین، درب خودرو از لولا به سمت پایین خم می‌شود. همین موضوع سبب خواهد شد دیگر چفت و قلاب روبه‌روی هم نباشند. این مسئله امکان ایجاد مشکل به هنگام باز و بسته کردن درب را افزایش می‌دهد. در ابتدا شاید فقط یک صدای اضافی شنیده شود ولی در نهایت این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز شود.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید