تفاوت بین سیستم AWD و 4WD

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

تفاوت بین سیستم  AWD و 4WD

در این مطلب شما تفاوت بین سیستم AWD و 4WD را می توانید متوجه شوید، البته لازم است تا آخر این خبر روز خودرویی با ما همراه باشید. تفاوت بسیار کمی در سیستم مکانیک چهار چرخ متحرک (4WD) و چهار چرخ متحرک به صورت دائم (AWD) وجود دارد. بسیاری از سیستم های AWD ، محرک را به یک مجموعه چرخ (جلو یا عقب) محدود می کنند و فقط در صورت تشخیص سیستم لغزش یا کمبود کشش و یا برای اهداف off-road سبک ، چرخ دیگر را درگیر می کنند اما سیستم چهازچرخ متحرک (4WD) به عنوان توصیف وسایل نقلیه ای استفاده می شود که تمایل بیشتری برای استفاده در جاده های خارج از جاده دارند. بسیاری از خودروهای 4WD اما نه همه آنها دارای دیفرانسیل مرکزی هستند که به تقسیم نیرو و گشتاور بین محور جلو و عقب کمک می کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9593″ img_size=”full” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no”]

در وسایل نقلیه مجهز به سیستم AWD ، هر چهار چرخ دائماً نیرو می گیرند که البته در مقادیر مساوی نیستند. برخی از سیستم های چهار چرخ متحرک نیروی بیشتری به چرخ های جلو می فرستند و برخی بیشتر به عقب می فرستند. سیستم AWD همچنین ارزان تر ، سبک تر و دارای کارایی کمتری نسبت به سیستم 4WD است ، از این رو محبوبیت آن در وسایل نقلیه خانوادگی مانند کراس اوورها است. اما سیستم 4WD  بیشتر در خودروهای آفرودی مورد استفاده قرار می گیرد . مهمترین کاری که چهار چرخ متحرک انجام می دهد ارسال نیرو به هر چهار چرخ به طور یکسان است در نتیجه داشتن قدرت برابر در هر چهار چرخ ، کار در شرایط کم جاذبه را آسان می کند. در این تصویر خودرو زرهی Austro-Daimler را مشاهده می کنید که اولین خودرویی است که مجهز به سیستم چهار چرخ متحرک می باشد که اولین بار در مانورهای ارتش اتریش در سال 1906 نشان داده شد .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]