تعمیر بوق خودرو

تعمیر بوق خودرو


تعمیر بوق خودرو

تعمیر بوق خودرو خود را به ما بسپارید و در این مقاله ما به شما راه هایی را آموزش می دهیم. بوق یکی از سیستم‌های کاربردی خودرو است که موجب ایمنی می‌شود و هر راننده‌ای باید فرهنگ استفاده از آن را داشته باشد. استفاده نادرست از آن موجب آزار و مزاحمت برای اطرافیان شده و استفاده نکردن از آن، برای راننده، سایر وسایل نقلیه و عابران خطرساز است. در صورت خرابی بوق باید برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید. در اینجا به بررسی عیب یابی و تعمیر بوق خودرو خواهیم پرداخت.

بوق خودرو کار نمی‌کند؟

سیستم عملکرد بوق به این صورت است که با زدن بوق توسط راننده، برق از طریق رله به بوق منتقل می‌شود. حال تصور کنید که یکی از این قطعات، دچار مشکل شوند. خرابی رله، قطعی برق و یا پارگی کابل، می‌تواند دلیل بر این باشد که بوق خودرو کار نکند.

۱-در صورت بروز مشکل در بوق خودرو، اولین کاری که باید کرد، بررسی وضعیت برق خودرو است. باید ببینید آیا برقی در خودرو وجود دارد که رله آن را به بوق منتقل کند، یا خیر؟

در این وضعیت باید سیستم برق بین باتری خودرو و رله را بررسی کنید و ببینید که آیا برق در سیستم خودرو به‌درستی عمل می‌کند یا خیر.

۲-در صورتی که هیچ مشکلی در سیستم برق خودرو وجود نداشت، مشکل عمل نکردن بوق خودرو، به رله برمی‌گردد و باید رله را تعویض  کنید.

یک رله که مشابه رله قبلی است، تهیه کرده و در جای جایگاه مناسب قرار دهید. رله، یک قطعه مکعبی کوچک است که در شکافی در زیر جعبه فیوز قرار دارد. به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرده و جایگاه و مراحل باز کردن رله را مطالعه کنید. بعد از تعویض رله، بوق خودرو را تست کنید، اگر همچنان بوق خودرو کار نمی‌کند و یا صدای کلیک آن را نمی‌شنوید، احتمال اتصالی در سیستم بوق وجود دارد. گاهی هم نفوذ آب داخل این سیستم، موجب کار نکردن بوق می‌شود.

۳-چرخاندن فرمان به راست و چپ، یا چندین بار فشار دادن فرمان، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در رفع مشکل کار نکردن بوق خودرو موثر باشد.

۴-راه دیگر برای رفع مشکل کار نکردن بوق خودرو، قطع کردن موقت فیوز خودرو است. با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو، جایگاه جعبه فیوز را بیابید. سپس باید ببینید که کدام فیوز، متعلق به سیم کشی بوق است. بعد از یافتن فیوز موردنظر، آن را از جای خود خارج کرده و دوباره وصل کنید. با این کار مشکل کار نکردن بوق خودرو برطرف خواهد شد.

۵-گاهی هم برای رفع مشکل کار نکردن بوق خودرو، بهتر است باتری آن را جدا کنید. در بسیاری از موارد، با جدا کردن باتری، مشکل بوق خودرو برطرف خواهد شد.

۶-قطع کردن بوق خودرو، راه دیگر برای حل مشکل کار نکردن بوق خودرو است. ابتدا کاپوت خودرو را باز کرده و باتری را قطع کنید. در قسمت زیر کاپوت، بوق را پیدا کرده و اتصالات آن را جدا کنید. سر سیم‌های لخت را با چسب نواری بسته و بوق را برای تعمیر، به تعمیرکار خودرو بسپارید.

بوق خودرو به‌صورت ممتد کار می‌کند

دلایلی که موجب ممتد کار کردن بوق خودرو می‌شوند، مربوط به اتصال کوتاه رله و یا خرابی سوئیچ است. برای بررسی این قبیل مشکلات، به اولین چیزی که نیاز دارید، یک مولتی‌متر است.

برای رفع مشکل بوق ممتد خودرو، ابتدا رله را با یک رله مشابه تعویض کنید. اگر مشکل رفع شد که نیاز به بررسی موارد دیگر نیست، اما اگر بوق ممتد همچنان ادامه داشت، بهتر است با یک تعمیرکار خودرو مشورت کنید. شاید دستکاری قطعات خودرو موجب بروز مشکلات بیشتر در سیستم آن شود.

راه دیگر برای رفع مشکل ممتد کار کردن بوق خودرو این است که باتری خودرو را قطع کنید. با قطع کردن باتری، بوق قطع خواهد شد. گاهی هم با این کار مشکل بوق برطرف می‌شود. پس با رعایت نکات ایمنی به جدا کردن اتصالات باتری خودرو اقدام کنید. اگر زمان کافی برای تعمیر خودرو را ندارید و یا خودتان قادر به عیب یابی آن نیستید، بهتر است از تعمیرکار سیار بخواهید تا بدون اینکه نیاز باشد ماشین را به تعمیرگاه ببرید، در حیاط و یا پارکینگ خانه، آن را برایتان تعمیر کند.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید