بلبرینگ چرخ خودرو

بلبرینگ چرخ خودرو


تحمل بلبرینگ چرخ های خودرو چقدر است؟

طول واقعی تحمل یک چرخ بستگی به کیفیت بلبرینگ  چرخ و شرایط کارکرد آن دارد. درون هر وسیله ای که می چرخد یک بلبرینگ وجود دارد، برای همین است که تحمل چرخ ماشین را به بلبرینگ آن ربط می دهیم. در واقع بلبرینگ های چرخ خودرو کل وزن آن را با خود حمل می کنند بنابراین بسیار آسیب پذیر و در عین حال قطعات مهمی برای خودرو هستند.

 

دلایل اصلی عدم موفقیت بلبرینگ چرخ عبارتند از:
 1. نصب خطا : ضربه نامناسب ابزارهایی مانند چکش یا آچار می توانند باعث آسیب به قسمت بیرونی یا داخلی بلبرینگ چرخ شوند و باعث خراب شدن زودرس چرخ شود. همچنین استفاده مجدد از لوازم جانبی قدیمی مانند پیچ و مهره، قطعات چرخشی ، پین اسپلیت ، مهر و موم و … به جای تعویض آنها با وسایل جدید می تواند باعث شود که بلبرینگ چرخ در شرایط غیر طبیعی یا ناایمن کار کند ، باعث افزایش ساییدگی می شود و در نهایت تصادف در رانندگی!
 2. صدمه یا ضربه بر اثر کیفیت پایین جاده : وقتی موقع رانندگی در یک چاله می افتید یا زمانی که با سرعت زیاد رانندگی می کنید یا ضربه بر اثر اصابت سنگ و کلوخ سطح جاده می تواند به بلبرینگ چرخ آسیب برساند و طول عمر آن را کاهش دهد.
 3. صدمه و ضربه بر اثر تصادف: اگر شما به تازگی تصادفی در ناحیه چرخ های اتوموبیل خود داشتید بدانید که حتما بلبرینگ های چرخ شما نیز آسیب دیده و باید آنها را به یک مکانیک خوب نشان دهید تا از آسیب احتمالی بیشتر به آنها و همچنین چرخ ها جلوگیری کند.
 4. کیفیت پایین بلبرینگ چرخ: بلبرینگ چرخ به طور مداوم تحت فشار زیادی قرار دارد. بلبرینگ های چرخ ساخته شده از مواد با کیفیت پایین می توانند مقاومت به گرمای ضعیفی داشته باشند و در نتیجه سایش زودرس و خرابی ایجاد می شود. به خصوص اینکه به خودی خود بلبرینگ چرخ به خصوص در فصول گرم سال در موقعیتی با دمای بالاتر از حد معمول قرار می گیرد.
 5. شرایط رانندگی: رانندگی در آب عمیق یا گل و لای می تواند باعث خراب شدن بلبرینگ چرخ شما شود. آب ، گل و لای آلودگی های دیگر مانند گرد و غبار یا نمک می تواند از مهر و موم عبور کرده و وارد یاتاقان شود ، گریس را آلوده کرده و یاتاقان را از بین ببرد و باعث خوردگی و زنگ زدگی بلبرینگ چرخ شود.
 6. تغییراتی که در خودرو انجام می شود: تعبیه رینگ های بزرگتر یا عریض ، تغییر اندازه لاستیک ها ، کمک فنرهای محکم تر و متفاوت باعث بارهای بیشتری روی بلبرینگ چرخ شده و باعث تسریع در سایش می شوند. چسباندن لاستیک به رینگ ، تغییر کمک فنر و فنرهایی که توسط سازنده خودرو مشخص شده است تا حداقل تاثیر را بر طول عمر بلبرینگ چرخ بگذارد، همه این تغییرات می توانند تاثیرات منفی روی یاتاقان چرخ بگذارند.

علائم بلبرینگ چرخ خراب چیست؟

علائم بلبرینگ چرخ خراب شامل موارد زیر است:
 1. سر و صدایی که با شتاب یا با چرخیدن وسیله نقلیه افزایش می یابد. شایع ترین و اغلب مشخص ترین علامت همراه با بلبرینگ چرخ خراب سر و صدای ناشی از چرخ یا ناحیه تایر وسیله نقلیه در حال حرکت است. ممکن است این مسئله را با جای سر و صدای موتور اشتباه کنید ، اما وقتی از نزدیک گوش می دهید احتمال دارد که با شتاب گیری وسیله نقلیه بلندتر شود.
 2. صدای بلند در هنگام حرکت وسیله نقلیه.
 3. سر و صدا در هنگام رانندگی بر روی سطح جاده ناهموار.
 4. سست بودن و بازی بیش از حد فرمان: لرزش فرمان که با سرعت خودرو یا با چرخیدن وسیله نقلیه تغییر می کند.
 5. نقص ABS: مشکلات سیستم ABS می تواند مربوط به خرابی سنسور ABS باشد که در بلبرینگ چرخ یکپارچه شده است.

رانندگی با بلبرینگ چرخ مشکل دار چه خطراتی دارد؟

بهتر است از رانندگی با بلبرینگ فرسوده برای هر مدت زمان خودداری کنید. همانطور که قبلاً گفتیم ، بلبرینگ چرخ برای اتصال چرخ به اتومبیل شما ضروری است و هرگونه ضعف در این اتصال می تواند عواقب شدیدی برای محور و فرمان شما و همچنین برای ایمنی شما داشته باشد. مثلا ممکن است در سرعت بالا چرخ در برود یا چرخش فرمان از کنترل شما خارج شود، هر چند امروزه سازندگان خودرو به ایمنی اهمیت زیادی می دهند اما توجه شما نیز به قطعات خراب خودرو مهم است.

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید