بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو کی می باشد

بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو کی می باشد؟ همانطور که یک خودرو برای حرکت کردن، به نیروی محرکه نیاز دارد؛ برای توقف نمودن نیز به نیرویی احتیاج دارد که آن را از حرکت باز دارد. لنت ترمز خودرو، سبب کاهش سرعت خودرو و متوقف شدن آن می شود.

این قطعه پس از مدتی کارکرد و در نتیجه به وجود آمدن نشانه هایی، نیاز به تعویض دارد. به همین دلیل در این مقاله به زمان تعویض لنت ترمز خودرو پرداخته و نکات مهمی را در این خصوص، ارائه می کنیم با شرکت یاسان پارت همراه باشید.

بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو کی می باشد

لنت ترمز خودرو و کاربردآن:

سیستم ترمز خودرو، سبب فراهم شدن نیرویی برای توقف خودرو می باشد. دیسک ها قطعاتی می باشند که نقش مهمی در سیستم ترمز خودرو ایفاء نموده و با درگیر نمودن خود با بخشی از خودرو، سبب اصطکاک و توقف آن می شود.

در خودروهای سواری، این وظیفه را لنت ترمز خودرو انجام می دهد.

لنت ترمز خودرو به دلیل درگیری مداوم با دیسک ها و اصطکاک حاصل از آن، پس از مدتی دچار فرسودگی می شود و هنگام متوقف کردن خودرو، سبب ایجاد مشکلات فراوانی شده و ممکن است سبب وقوع خطرات جدی برای سرنشینان باشد.

از این رو آگاهی از زمان تعویض لنت ترمز، بسیار مهم می باشد.

 

طول عمر لنت ترمز:

لنت ترمز پس از مدتی کارکرد، دچار استهلاک شده و باید با نمونه جدیدی جایگزین شود.

زمان تعویض این قطعه و میزان طول عمر آن، ثابت نبوده و به عوامل مختلفی و چگونگی استفاده از خودرو بستگی دارد.

در ذیل به بیان چند نمونه از این عوامل می پردازیم:

  • اگر در سرعت های بالا، اقدام به ترمزگیری های مکرر و ناگهانی نمایید، سبب کاهش طول عمر لنت ترمز خواهد شد.
  • طول عمر لنت ترمز خودروهایی که بیشتر در بزرگراه ها و جاده ها حرکت می کنند، بیشتر از خودروهایی است که در ترافیک های درون شهری می باشند. زیرا تعداد دفعات استفاده از ترمز در ترافیک های شهر بیشتر از مسیرهای کم ترافیک است.
  • همچنین اگر مسافت طی شده خودروی شما بیشتر باشد، در نتیجه میزان دفعات ترمزگیری و فرسوده شدن لنت ترمز شما، بالاتر خواهد رفت.
  • تعداد سرنشینان خودرو نیز بر طول عمر لنت ترمز تاثیر داشته و زمان تعویض آن را کوتاه یا طولانی می کند.

مثلا اگر سرنشینان خودروی شما کم باشد، به دلیل وزن کم خوورو، فشار کمتری به لنت ترمز به هنگام توقف خودرو؛ وارد می شود. ولی اگر سرنشینان خودرو زیاد باشند، سبب وارد شدن فشار بیشتر به لنت ترمز و کاهش یافتن زمان تعویض آن می شود.

  • کیفیت و نوع لنت ترمز نیز از دیگر عوامل تعیین کننده در کاهش یا افزایش زمان تعویض آن می باشد.

 

بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو کی می باشد

زمان تعویض لنت ترمز خودرو:

در این بخش شما را با نشانه های تعویض خودرو آشنا خواهیم نمود.

  • لرزش پدال ترمز: یکی از نشانه های استهلاک لنت ترمز، لرزش پدال هنگام ترمز گرفتن است. اگر هنگام فشار دادن پدال ترمز، لرزش آن را احساس کردید، بدین معنی است که لنت ترمز شما فرسوده شده و باید آن را تعویض کنید.
  • از تنظیم خارج شدن فرمان خودرو: از نشانه های دیگر استهلاک لنت ترمز، نامیزان شدن فرمان خودرو است. زمانی که شما پدال ترمز را فشار می دهید، ممکن است که فرمان خودرو به یک سمت کشش پیدا کند. این ایراد ممکن است که ناشی از استهلاک لنت ترمز باشد. بنابراین باید برای اطمینان، از سلامت آن مطمئن شوید.
  • صدای ناهنجار لنت ترمز: ممکن است که هنگام ترمز گرفتن، صدای ناهنجاری را از لنت ترمز بشنوید. این صدا ممکن است در نتیجه از کار افتادن لنت ها باشد. بنابراین باید آن ها را تعویض کنید.

در صورت تعویض نکردن لنت های ترمز، سبب آسیب دیدن و از کار افتادن دیسک های ترمز خودرو می شوید.

  • فعال شدن چراغ هشدار دهنده: در خودروهای سواری یک چراغ هشدار دهنده وجود دارد که در صورت نیاز به تعویض لنت ترمز، فعال می شوند.

چراغ هشدار دهنده در خودروهای قدیمی وجود ندارد. به همین دلیل مالکان این خودروها برای آگاهی از زمان تعویض لنت ترمز، باید به صورت مداوم آن را بررسی کنند.

 

نشانه های ذکر شده، از رایج ترین نشانه های تعویض لنت ترمز می باشند و باید در صورت بروز هر یک از این علائم، نسبت به تعویض لنت ترمز اقدام کنید.

بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو کی می باشد

 

نکات مهم برای افزایش طول عمر لنت ترمز:

برای افزایش کارایی لنت ترمز، از ترمز های ناگهانی و مداوم خودداری کنید. زیرا سبب وارد شدن فشار بیش از حد به لنت ها و اصطکاک بیش از حد آن ها می شوند.

اشخاصی که همواره به صورت تهاجمی رانندگی می کنند و مداوم در حال ترمز هستند، بیشتر از رانندگان معمولی دچار از کار افتادن لنت ترمز می شوند.

هم چنین از حمل بارهای غیر ضروری و سرنشینان زیاد در خودرو بپرهیزید، زیرا سبب وارد شدن فشار بیشتر به لنت ها شده و موجبات اصطکاک آن را فراهم می کند.

علاوه بر لنت ترمز خودرو باید به دیسک نیز توجه نمود. دیسک های ترمز شرایط مشابهی با لنت های ترمز داشته و موارد احتیاطی ذکر شده برای لنت ها را باید در مورد دیسک ها نیز رعایت کنید.

معمولا دیسک های ترمز جلوی خودرو زودتر دچار استهلاک و فرسودگی می شوند زیرا با اصطکاک زیادی روبرو هستند. استهلاک دیسک سبب نازک شدن آن شده و در صورتی که بیش از حد نازک شود، عملیات ترمز گیری خودرو را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. به همین دلیل باید دیسک های خودرو را در کنار لنت های ترمز مورد بررسی قرار داده و از سلامت هر یک از آن ها، مطمئن شد.

 

نتیجه گیری

لنت ترمز خودرو از قطعات مهم خودرو می باشد که سلامت آن، تضمین کننده ایمنی سرنشینان است و در صورتی که دچار اختلال شود، ممکن است سبب خطرات و حوادث جبران ناپذیری شود. به همین دلیل باید همواره از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمود و آن را مورد بررسی قرار داد. همچنین در صورت فرسودگی و استهلاک، آن را با نمونه ای جدید تعویض کرد.

در این مقاله نشانه ها و زمان تعویض لنت ترمز خودرو را بیان کرده و نکات مهمی را ارائه دادیم. امیدواریم که اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نموده باشید و با آگاهی کامل نسبت به تعویض لنت ترمز، اقدام کنید.

 

بخش نظرات غیر فعال است

02128424701سبد خرید